Terményárak
Terményárak

A szójabab a kínai vásárlásokról szóló pletykák miatt drágult

A szójabab a kínai vásárlásokról szóló pletykák miatt drágult

Agrofórum Online

Amerikában inkább vevői túlsúly, míg Európában kiegyenlített kereskedés jellemezte a szerdai napot a terménypiacokon.

Chicagóban a búza 0,5 százalékkal olcsóbb lett, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab 0,9 százalékkal, a repce pedig 0,6 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában a malmi búza és a repce drágult, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa közben mínuszban zárt.

A pletykák szerint Kína több amerikai szójabab-exportot vásárolt, miután a szükséges termékek nagy részét a versenytárs exportőröktől, például Brazíliától megvásárolta.

Mivel az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a következő, 2024-25-ös gazdálkodási évre nem jelentett be kínai szójabab értékesítést, a Kínának történő értékesítés lehetősége élénkítette a piacokat.

A brazil nem olcsóbb

„A brazil szójabab nem lesz olcsóbb, Kínának pedig szójababra és szójaolajra van szüksége” – mondta Phil Flynn, a Price Futures Group munkatársa.

Az USDA csütörtöki exportértékesítési jelentése 300 000 tonna és 700 000 tonna közötti szójabab értékesítést mutathat a várakozások szerint, ami meghaladhatja a múlt heti 290 000 tonnás összértéket.

Megpihent a bika

A búza ára csökkent az elmúlt napok szárnyalása után, igaz a kereskedők további orosz termelési aggodalmakra figyelmeztetnek.

„Ahhoz, hogy meghosszabbíthassuk a rallyt, meg kell etetnünk a piaci bikát, valami új orosz hír vagy egy kedvezőtlen fejlemény kellene ahhoz, hogy a bika tovább robogjon, azaz emelkedjen az ár” – mondta Charlie Sernatinger a Marex elemző cégtől.

Javuló árrés

Ezen a héten a szójabab támogatása a szójaolaj határidős ügyleteiből származik, a szójaolaj pedig a hetedik kereskedési napon zárt pluszban az elmúlt kilenc alkalomból.

Az AgResource közleménye szerint az árak emelkedésére azért van szükség, hogy jobban ösztönözzék a szójabab feldolgozását és az olajtermelést.

A NOPA legutóbbi havi jelentése csökkenést mutatott a feldolgozásban, ami nagyobb volt, mint azt az elemzők várták.

Etanolpiac

Az EIA adatai szerint az USA napi etanoltermelése nőtt a múlt héten ehhez képest, miközben a készletek csökkentek.

Az EIA szerint a napi etanoltermelés a május 17-ével zárult héten napi 1,019 millió hordóra nőtt, szemben a múlt héten bejelentett 1 millió hordóval. Ez az elemzők által előre jelzett 990 ezer hordó és 1,028 millió hordó közötti tartományba esik. A készletek 24,21 millió hordóra csökkentek a héten, ami alacsonyabb az előző héthez képest, de az elemzői becslések tartományán belül van.

Vegyes összkép

Európában a malmi búza 2,25 eurós plusz után 259,25 euróba, a kukorica 3,75 eurós mínusz követően 218 euróba, a repce 8,75 eurós megugrás hatására 488 euróba, a takarmánybúza pedig 0,6 angol fontos árcsökkenés után 199,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A vártnál kevésbé romlottak a terméskörülmények

2024. június 26. 07:10

Alapos áreséseket lehetett látni a keddi kereskedési napon a terménypiacokon. Az Egyesült Államokban kisebb volt a terméscsökkenés a vártnál.

Áradások miatt drágult a kukorica és a szójabab

2024. június 25. 07:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában inkább csökkentek az árak a hétfői kereskedési napon a terménypiacokon.

Drágább dollár, olcsóbb búza

2024. június 22. 07:10

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a kukorica drágult.

Olcsóbb lett az orosz búza az időjárási félelmek enyhülésével

2024. június 21. 10:10

Az orosz búza exportára jelentősen csökkent az egy héttel ezelőttihez képest. Az elemzők szerint enyhült a rossz időjárás negatív hatása.

Rekordszinten az amerikai agrárexport

2020. november 26. 06:47

A szójabab exportját az aktuális pénzügyi évben rekordszintű, 26,3 milliárd dollárra ugorhat.

Három napja drágul a szójabab

2020. március 5. 11:02

A szakértők szerint a szójabab azért drágult mert a globális kamatcsökkentések élénkíthetik a gazdaságot világszerte és ez növelheti az amerikai agrártermékek iránti keresletet.

A készletadat és az erős dollár lejtőre küldte a gabonaárakat

2021. május 14. 07:57

A chicagói kukorica határidős ára több mint egy hetes mélypontra esett, mivel a szűkös készletellátással kapcsolatos aggodalmak enyhültek.