A búza 0,7, a kukorica és a szójabab pedig 0,4-0,4 százalékkal lett olcsóbb Chicagóban. Európában a malmi búza és a takarmánybúza drágult, ám a repce és a kukorica ára csökkent.
Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.
Emellett újra szárnyra kaptak azok a hírek, amelyek szerint rekordszintű lehet a brazil szójabab-betakarítás ebben a szezonban. A hatalmas várakozások fokozzák a versenyt az exportpiacon, ami az amerikai termelőknél az árak csökkenésében jelentkezik.
„Az idei betakarítás minden bizonnyal nagyobb lesz az előző szezonban mértnél” – húzta alá Mark Schultz, a minnesotai Northstar Commodity Investment Co. elemző cég agrárszakértője.
Kína arra törekszik, hogy az egész gazdaság visszatérjen a normális pályára. „Az ázsiai ország több régiójában már több mint húsz napja tart a leállás, ami határozottan csökkentette a szójabab és más mezőgazdasági termékek iránti keresletet, és a közeljövőben valószínűleg folytatódni fog” – mondta egy szingapúri kereskedő.
Jó hírek érkeztek egyébként a koronavírusról, de ismét módosították a diagnosztikai módszertant. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság friss jelentése szerint 394 új beteget regisztráltak, így tovább csökkent a járvány terjedési üteme. Ugyanakkor visszaálltak a korábbi diagnosztikai módszerre, tehát csak azokat számolják a hivatalos adatokhoz, akiknél génteszttel kimutatták a vírus jelenlétét. Amennyiben a mellkasi röntgen vizsgálatokat is beleszámolták volna, 628 új esetről lenne szó, ami a korábbiaknál szintén jóval alacsonyabb szám. A betegségben elhunytak száma 2118-ra emelkedett. A Kínai Orvostudományi Akadémia elnöke figyelmeztetett, hogy a világnak fel kell készülnie arra, hogy a betegség hosszú távon is szedhet áldozatokat – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt.
A kukorica piacán a termés-előrejelzésekkel, míg a búzával kapcsoltban a határidős ügyletek zárása miatti technikai hatással indokolták szakértők az árak csökkenését.
Párizsban a malmi búza 25 eurócenttel a tonnánkénti 196 eurós árra drágult. A takarmánybúza 25 eurócentes pluszon van túl és 150,85 euró/tonnára ment fel a kurzus. A repce 0,25 euróval lett olcsóbb, az ár 401,25 euró/tonna. A kukorica kereskedése is csökkent, méghozzá 50 eurócenttel tonnánként 168,5 euróra.