Vegyes volt az összkép a csütörtöki kereskedés során a tengerentúlon és Európában is. Chicagóban inkább a mínuszok, míg Párizsban és Londonban a pluszok domináltak. Chicagóban a búza 1,5 százalékot, a kukorica 2,2 százalékot, a szójabab pedig 0,9 százalékot vesztett értékéből. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza drágult, miközben a kukorica kurzusa csökkent.
Csütörtökön csökkent a chicagói szója- és kukorica határidős ára, mivel a kereskedők nagy jelentőséget tulajdonítottak az Egyesült Államok időjárás-előrejelzéseinek, amelyek forró, száraz körülményekről szóltak és veszélyeztethetik az újonnan telepített növényeket, bár a hatás továbbra is bizonytalan – közölték a kereskedők.
A szójabab drágulását olyan ellátási aggályok támasztották alá a közelmúltban, amelyek magasabbra emelték az étkezési olaj árát, és a szójaolaj az elmúlt évtized legmagasabb árszintjét érte el. Ezúttal azonban csökkent az ár.
Az Egyesült Államok középnyugati részeinek forró és száraz időjárása aggodalomra adott okot az újonnan vetett kukorica- és szójababnövényekkel kapcsolatban.
„Sodródunk, általános irányt keresünk. Nagyon jól értékelt kukoricatermésünk van, és valószínűleg nagyon jó szójababtermésünk lesz, szemben az egy kicsit fenyegető előrejelzéssel” – mondta Ted Seifried, a Zaner Group elemzője.
A szójabab vetése lassabban halad és ez is támogatja a piacot – mondta Ted Seifried. Elemzők az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) június 30-i területjelentését várják.
A globális kukorica- és szójabab-készletek középpontban állnak, mivel Brazília csaknem egy évszázados távlatban a legsúlyosabb vízválságával küzd, amely a növényekre és a folyami hajózásra is hatását gyakorolnak a világ legnagyobb áruexportálójánál. Ez a kukoricától és a szójababtól kezdve a kávén át a cukort is érinti.
Oroszországban Viktória Abramcsenko miniszterelnök-helyettes a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy az ország új, képletalapú gabonaexport-adói mindaddig érvényben maradnak, amíg növekszik az élelmiszer iránti globális kereslet.
Európában sem volt határozott iránya a piacnak, de itt inkább enyhe vevői túlsúlyt lehetett látni. A malmi búza tonnánként 215,5 euróba került, ami 50 eurócentes pluszt jelentett szeptemberre Párizsban. Összesen 18 081 kontraktus jött létre erre a határidőre, decemberre 19 666 üzletet kötöttek. Utóbbi határidőre szintén 50 eurócentes plusz volt látható, ami 214,5 euró/tonnás árszintet eredményezett. A repce tonnánként 4,35 euróval 538,75 euróig drágult. A kukorica ezzel szemben olcsóbb lett, az 1 eurós mínusz 253 euró/tonnás árszintet eredményezett. Londonban a takarmánybúza a következő határidőre 5,15 angol fonttal 202,75 angol font/tonnáig drágult.