Amerikában vegyesen zártak a piacok, Európában azonban inkább az eladók domináltak. Chicagóban a búza 3,3 százalékkal, a kukorica viszont 6,5 százalékkal lett olcsóbb. A szójabab 5,4 százalékkal, a repce pedig 2,6 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult mindeközben.
Az amerikai szójabab határidős jegyzésára csaknem 6 százalékkal nőtt pénteken, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a vártnál jóval alacsonyabb 2023-as szójabab-vetésterületről és június 1-i készletekről számolt be, miközben a határidős kukorica árfolyama bezuhant, ahogy megugrott a várható vetésterület. A búza határidős jegyzésára a kukoricát követte, annak ellenére, hogy a vártnál kisebb negyedéves adat alakult ki.
A szójabab határidős jegyzésárai ugrásszerűen megugrottak, miután az USDA közölte, hogy az amerikai gazdálkodók 83,5 millió hektáron ültettek el olajos magvakat, ami 4 millió hektárral kevesebb, mint a kormány márciusi előrejelzése, és az elemzői becslések közül a legalacsonyabb érték alatt van. A kisebb vetésterület kisebb olajosmag-utánpótlást jelent.
Az USDA jelentése szerint az Egyesült Államok szójababkészlete június 1-jén 18%-kal alacsonyabb volt, mint egy évvel ezelőtt, és a legtöbb kereskedelmi becslés alatti értéket mutatott.
A kukorica esetében az USDA 94,1 millió hektáros vetésterületi becslése több mint 2 millió hektárral haladja meg a márciusi előrejelzését, és meghaladta az elemzők jelentés előtti becsléseit. Az Iowa és Illinois államban pénteken az esőzések hatására az adatok a nagyobb kukoricatermés irányába mutattak, és új kérdések merültek fel a kereslettel kapcsolatban – számolt be a Reuters.
Európában a malmi búza 2,5 eurós mínusz után 230,75 euróba, a kukorica 4,75 eurós árcsökkenést követően 230,5 euróba, a repce 14 eurós drágulás hatására 449,75 euróba, a takarmánybúza pedig 1,85 angol fontos mínusz után 175,15 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Kiemelt kép: Pixabay