Jobbára emelkedő árakat lehetett látni a keddi kereskedési napon a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 3,8 százalékkal, a kukorica 0,6 százalékkal, a szójabab 0,5 százalékkal drágult, a repce pedig 1,8 százalékkal került kevesebbe, mint pénteken. A tengerentúlon hétfőn zárva voltak a piacok. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.
A chicagói határidős búza jegyzésára közel 4%-kal emelkedett kedden, a határidő időtartama alatti mélypontról visszapattanva, ahogy a dollár olcsóbb lett, és a tavaszi növekedési időszak közeledte beindította az északi féltekén az árcsökkenésre spekuláló short pozíciók lezárását, ami ralit indított el.
A kukorica és szójabab is drágult, több éves mélypont közeléből fordultak vissza a kurzusok.
Időjárási kockázatok és politikai nyomás
A bőséges globális gabonakészletek és az amerikai készletek iránti gyenge kereslet hónapokig nyomást gyakorolt a kukorica, búza és szójabab határidős ügyleteire, és arra ösztönözte a spekulánsokat, hogy mindhárom piacon nagy nettó short pozíciókat építsenek ki. A figyelem azonban kezd az Egyesült Államok növekedési időszakára és az időjárási kockázatokra terelődni, a fokozott politikai feszültség idején.
Gabonakészletek növekedése
„A geopolitikai kockázatok továbbra is magasak, ami miatt az alapkezelők aggódnak a nagy short pozícióik miatt” – mondta Arlan Suderman, a StoneX vezető árupiaci elemzője az ügyfeleknek szóló feljegyzésében.
Miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a múlt héten olyan előrejelzéseket adott ki, amelyek az amerikai gabonakészletek növekedését vetítették előre, „talán elértük a rossz hírek csúcspontját, talán most toltuk el az alapok shortját, amennyire csak tudjuk” – mondta Sterling Smith, az AgriSompo North America mezőgazdasági kutatási igazgatója.
Új termés
Smith szerint amint a chicagói márciusi határidős szerződések a szállítási fázisba lépnek még ebben a hónapban: „Jobban fogunk figyelni az új termésre. Az alapok kezdetben nem lesznek olyan hajlamosak arra, hogy ezeket a hatalmas shortokat az új termésbe tereljék, egyszerűen azért, mert fennáll a vetési és az időjárási kockázat.”
Japán és Fülöp-szigetek
Ami az exportot illeti, az USDA megerősítette, hogy 155 000 tonna újtermésű amerikai kukorica magáneladását Japánnak és 228 000 tonna régi termésű amerikai szójalisztet értékesített a Fülöp-szigeteken.
Hasonló trendek
Európában a malmi búza 4,25 eurós plusz után 204,5 euróba, a kukorica 3,5 eurós áremelkedést követően 174,5 euróba, a repce 0,5 eurós lecsorgás hatására 426,25 euróba, a takarmánybúza pedig 3 angol fontos plusz után 157 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Fotó: Pixabay)