Amerikában vegyes összképet lehetett látni a terménypiaci kereskedésben, míg Európában az eladók uralták a parketteket. Chicagóban a búza 0,6 százalékkal, a repce pedig 3,7 százalékkal lett olcsóbb. Közben a kukorica 1 százalékkal, a szójabab pedig 0,1 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
A chicagói határidős kukorica árjegyzése egymás után harmadik napon zárt emelkedéssel az Egyesült Államok exportkeresletével kapcsolatban csütörtökön, míg a búza veszített értékéből, mivel az ENSZ a fekete-tengeri gabonákkal kapcsolatos megállapodás meghosszabbítását szorgalmazta.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) sorozatban a harmadik alkalommal számolt be az ótermésű amerikai kukorica értékesítéséről Kínának, összesen 1,92 millió tonnáról három nap alatt. Egyes kereskedők arra számítanak, hogy az USDA további 600 000 tonna amerikai kukorica értékesítéséről számol be a hét vége előtt.
Kukoricaértékesítés Kínába 2021 májusa óta nem volt ilyen mértékű egymást követő napokon, és az utolsó kukoricavásárlás Kínából e hét előtt augusztusban történt.
Elemzők szerint azért esett a búza ára, mert az ENSZ támogatta Törökországot és Ukrajnát egy 120 napos megállapodásról, amely lehetővé teszi a gabona biztonságos kivitelét több ukrán fekete-tengeri kikötőből. Oroszország azt mondta, hogy csak 60 nappal hosszabbítja meg a paktumot.
Úgy tűnik, hogy a fekete-tengeri megállapodás megtörtént. Csak az a kérdés, hogy 60 vagy 120 napra szól”
– mondta Craig Turner, a Daniels Trading munkatársa.
A szójabab megfordította korábbi veszteségeit, mert az Egyesült Államokból Kínába történő eladásokban reménykednek a kereskedők. Argentína emellett 25 millió tonnára csökkentette a 2022/2023-as betakarítási szezonra vonatkozó szójababtermelési becslését, szemben a korábbi 29 millió tonnával.
A gabonapiacok hangulata óvatos volt, tekintettel a közelmúltban a szélesebb értelemben vett pénzügyi piacokról érkező hatásokra, amelyeket a két amerikai bank összeomlása nyomán kialakult zavarok okoztak.
Európában a malmi búza 3,5 eurós mínusz után 268,5 euróba, a kukorica 1,5 eurós árcsökkenést követően 264 euróba, a repce 9,25 eurós lejtmenet hatására 472,25 euróba, a takarmánybúza 3,25 angol fontos mínusz után 212 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.