Jó hangulatban indult a hét a terménypiacokon, mindenütt emelkedtek az árak. Chicagóban a búza 1,4 százalékkal, a kukorica 0,8 százalékkal, a szójabab 0,1 százalékkal, a repce pedig 1,1 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A chicagói búza kurzusa feljebb került a korábbi szintekhez képest, ezt részben a fekete-tengeri export bizonytalansága okozta. A szójabab ára is emelkedett, amit a szójaolaj árának ugrásszerű emelkedése támogatott.
A magánexportőrök 112 800 tonna kukorica eladásáról számoltak be ismeretlen célállomásokra – közölte az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA).
Elemzők szerint a múlt heti nagy kínai kereslet után a kukorica ára azért esett vissza napközben, mivel a kereskedők az időjárási körülményekre és az új növények vetésének időpontjára és a várható késedelmekre koncentráltak.
„A búzafajták is drágultak” – tette hozzá Fritz.
A Kansas államban termő búzának a déli síkságok szárazságával, a tavaszi búzának pedig a hóolvadás hiányával kell megküzdenie”
– tette hozzá.
A kereskedők is beárazzák a fekete-tengeri gabonaüzlet körüli bizonytalanságokat, miután a Vedomosztyi orosz gazdasági lap pénteken arról számolt be, hogy Moszkva javasolhatja a búza- és napraforgóexport ideiglenes leállítását.
A források később azt mondták a Reutersnek, hogy Oroszország nem tervezi a búzaexport leállítását, de azt akarta, hogy az exportőrök biztosítsák, hogy a gazdálkodóknak fizetett árak elég magasak legyenek az átlagos termelési költségek fedezéséhez.
Európában a malmi búza 7,5 eurós plusz után 266,75 euróba, a kukorica 7 eurós áremelkedést követően 260,75 euróba, a repce 14,75 eurós megugrás hatására 471,75 euróba, a takarmánybúza pedig 4 angol fontos plusz után 208 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.