Amerikában emelkedtek a terményárak, míg Európában vegyes összképet lehetett látni a keddi kereskedés során. Chicagóban a búza és a kukorica 1,2-1,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,2 százalékkal drágult, miközben a repce kurzusa 1,3 százalékkal csökkent. Európában a malmi búza és a kukorica drágult, a repce olcsóbb lett, a takarmánybúza ára pedig az előző napi értéken maradt.
A határidős amerikai búza- és kukoricapiaci árjegyzések emelkedtek kedden, elszakadva a múlt héten beállított többhavi mélypontról, mindez azzal párhuzamosan történt, hogy a Wall Street részvénypiacai felfelé fordultak, és a friss gabonaexport-kereslet jelei mutatkoztak.
A háborús gabonaexport-folyosó Ukrajnából történő kiterjesztésével kapcsolatos tárgyalások bizonytalansága támasztotta alá a drágulást.
A szójabab határidős jegyzésára kisebb előrelépést könyvelhetett el, mivel a nagy brazil termés betakarítása miatti nyomás nehezedett a piacra.
A búza piacán a jelenlegi így is a legalacsonyabb ár a legaktívabb kontraktus folyamatos diagramján 2021 júliusa óta. Százalékos alapon a búza mutatta a legnagyobb növekedést, mivel a kereskedők figyelemmel kísérték az ukrán fekete-tengeri kikötők biztonságos folyosójának kiterjesztésére irányuló tárgyalásokat a hét végére kitűzött határidő előtt. A tárgyalások folytatódnak – közölte kedden az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország, miután Kijev elutasította a 60 napos rövidített megújításra irányuló orosz törekvést.
Az ukrán gabonakezdeményezésre való összpontosítás emlékeztette a kereskedőket arra, hogy a mai alacsony árak indokolhatják bizonyos kockázati prémium visszaállítását
– vélekedett Arlan Suderman, a StoneX nyersanyagpiaci vezető közgazdásza.
Oroszország és Ukrajna a világ legnagyobb gabonaexportőrei közé tartozik, és a folyosó létrehozása hozzájárult ahhoz, hogy lehűtsék a globális élelmiszer-nyersanyagárakat, amelyek rekordmagasságot értek el, miután Oroszország egy évvel ezelőtt megtámadta Ukrajnát.
Úgy tűnik, hogy a gabonaárak múlt heti többhavi mélypontra süllyedése ösztönözte az export üzletágat. Algéria, Tunézia és Jordánia vásárolt búzát ezen a héten – közölték európai kereskedők, az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) pedig kedden megerősítette, hogy 612 000 tonna amerikai kukoricát értékesítettek Kínának.
Európában a malmi búza 2,25 eurós plusz után 269,25 euróba, a kukorica 2,25 eurós áremelkedést követően 264,75 euróba, a repce 2,5 eurós mínusz hatására 482,75 euróba, a takarmánybúza pedig 214 angol fontos tonnánkénti áron stagnált a következő határidőre.