Terményárak

Felhúzhatja az európai búza árát az orosz kvóta

Agrofórum Online

Amerikában jobbára, míg Európában teljesen egészében az eladók domináltak a keddi kereskedési napon a terménypiacokon.

Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a szójabab 0,6 százalékkal, a repce pedig 1,3 százalékkal került többe, mint előző nap, a kukorica kurzusa stagnált. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) jelentése szerint októberben a szeptemberinél jóval több szójababot dolgoztak fel. Ez támogatta a nap folyamán megnövekedett szójabab-árszintet, ellensúlyozva a Brazília gyorsan növekvő termését támogató csapadékot – mondta Charlie Sernatinger a Marextől.

Kvóta és exportadó

Oroszország 2025-ös búzaexport-kvótájának csökkentése a nap nagy részében támogatta a búza határidős árát, mivel a kereskedők versenylehetőséget látnak abban az esetben, ha kevesebb orosz búza lesz a világpiacon.

Az orosz kvóta február 15-től 11 millió tonna lesz, a 2024-es 29 millió tonnához képest.

Oroszország emellett bejelentette, hogy december 4-től 18%-kal emeli az exportadót, ami valószínűleg nagyobb keresletet jelez az EU felé – áll a Commerzbank közleményében. „Az alacsonyabb orosz export február közepétől az európai búza árának növekedéséhez vezethet” – közölte a cég.

Sok ismeretlen

A gabonafélékkel kapcsolatban felmerült számos nyitott kérdés továbbra is a befolyásoló tényezőknek számítanak, mondta Tomm Pfitzenmaier, a Summit Commodity Brokerage munkatársa.

„A kereskedésben továbbra is figyelnek a dél-amerikai időjárási helyzetre, és megpróbálják kitalálni, hogy mi lesz az új amerikai kormányzat kereskedelmi politikája” – emelte Pfitzenmaier közleményében.

Emelkedő árak

Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 212,25 euróba, a kukorica 3 eurós áremelkedést követően 206 euróba, a repce 13 eurós megugrás hatására 527,25 euróba, a takarmánybúza pedig 1,3 angol fontos plusz után 178,95 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Oroszország rekordméretű búzaexportra számít a háború fojtogató szorításában is

2023. augusztus 28. 13:10

A gabona terén is bősz háború zajlik Oroszország és Ukrajna között. Az előbbi tavaly után ismét rekordközeli termést vár búzából, míg utóbbinak néhány kelet-európai állam behozatali tilalmával is meg kell küzdenie.

Amerikában a mínuszok domináltak a gabonapiacon

2020. április 10. 05:37

Egy tonna búza 201,44 dollárba került a tengerentúlon, ami 0,2 százalékos csökkenésnek felel meg. A kukorica ára 0,5 százalékos mínuszt követően 129,91 dollárba került tonnánként.

A terménypiacok is az amerikai kamatemelési döntésre várnak

2023. március 22. 08:03

Nem túl jó a hangulat a terménypiacokon, Chicagóban és Európában is kivétel nélkül estek a fontosabb határidős árak.

A száraz idő és a kínálat szűkülése okoz gondot

2021. június 5. 05:36

Európában az Egyesült Államokban látottal ellentétes folyamatok domináltak. Párizsban a malmi búza árszintje 75 eurócentes mínuszt követően 214,75 euró/tonnára csökkent a szeptemberi határidőre.