Amerikában vegyes összkép alakult ki a terménypiacokon a csütörtöki kerekedés során, Európában inkább az eladók kerekedtek felül. Chicagóban a búza 0,1 százalékkal, a kukorica pedig szintén 0,1 százalékkal drágult, miközben a szójabab 1,4 százalékkal, a repce pedig 0,8 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
Az amerikai szójabab határidős jegyzésára csaknem másfél százalékot esett csütörtökön, amit az olajos magvak iránti gyenge amerikai exportkereslet, a brazil szállítmányok erős versenye és a szójababolaj árfolyamának csökkenő értéke okozott.
Kansasi plusz
A szójababot követték a határidős kukorica árszintjei. A búza határidős tőzsdei árai is kis mértékben mérséklődtek a hullámzó kereskedésben, míg a Kansas City piacon az őszi búza határidős jegyzésára emelkedett.
Erős verseny
A szójabab visszaesésében szerepet játszott, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) bejelentette az amerikai szójabab export értékesítési adatait, amelyek a legutóbbi héten 560.900 tonnával, a kereskedelmi várakozások alatt maradtak. Ez rávilágít a legnagyobb globális beszállító, Brazília okozta erős versenyre.
Nehéz lenne megindokolni egy olyan ralit, amely növelné az amerikai szójabab iránti keresletet, amikor az már a legdrágább a piacon
– írta Arlan Suderman, a StoneX fő nyersanyagpiaci közgazdásza.
Szójaolaj
A márciusi határidőre a szójaolaj jegyzése közel 2 százalékot esett a megújuló dízel, valamint az élelmiszergyártók belföldi keresletének csökkenése miatt – közölték amerikai kereskedők.
A piaci szereplők Dél-Amerikában is figyelemmel kísérték a termést befolyásoló időjárást, miközben a brazil szójatermés bővül, az argentin termények pedig tovább fejlődnek.
Búzapiac
A búza kereskedése vegyes volt, míg Kansas Cityben az őszi búzára vonatkozó szerződés három hetes csúcsot ért el, a jó minőségű malmi búza iránti kereslet másként alakult.
Kérdéses volt, hogy a búza iránti kereslet egy része Észak-Amerikába és Európába tolódik-e el a közel-keleti helyzet miatt. Az Egyesült Államok síkvidékén tapasztalható aszály visszafogta az amerikai őszi búza termelését az elmúlt két évben, és szűkült az élelmiszer-gabona-ellátás.
A malmi búza volt a kivétel
Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 218,25 euróba, a kukorica 0,25 eurós árcsökkenést követően 187,25 euróba, a repce 0,75 eurós lejtmenet hatására 436,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,55 angol fontos mínusz után 175,85 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Kiemelt kép: Pixabay