Alapvetően csökkenő árakkal indult a kereskedés a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,5 százalékot, a kukorica 0,2 százalékot, a repce pedig 0,6 százalékot vesztett értékéből. A szójabab 0,5 százalékos áremelkedése kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
Az amerikai szója határidős jegyzésára háromhavi mélypontról emelkedéssel zárt hétfőn. Az olajárak emelkedése a szójababot is húzta, amelyet etanol- és biodízelgyártásban használnak – mondta Tom Dosdall, a Daniels Trading árutőzsdei brókere.
Elemzők szerint a búza és a kukorica határidős jegyzései azért estek, mert meghosszabbították az Ukrajnából származó gabonaexportról szóló megállapodást, amely lehetővé teszi a termények áramlását a globális piacra.
Szombaton legalább 60 napra meghosszabbították az ukrán gabonaexportot lehetővé tévő fekete-tengeri hajózási folyosó működését, miután Oroszország közölte, hogy a május közepén túli további meghosszabbítás bizonyos nyugati szankciók megszűntetésétől függ.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Oroszország ingyen biztosít gabonát az afrikai országoknak, ha májusban nem hosszabbítják meg a gabonaszerződést.
A kereskedők arra is figyeltek, hogy a Federal Reserve módosítja-e az irányadó egynapos kamatlábat szerdán, mivel a piacok továbbra is élénken figyelik globális banki feszültségeket.
A kereskedők, különösen a kisbefektetők, a pálya szélére álltak, azaz várakozó álláspontra helyezkedtek a Fed döntése előtt, és figyelni fogják, hogyan reagálnak a külső piacok, a kötvénypiac, a kőolaj és a dollár a lépésekre”
– mondta Mike Zuzolo árupiaci elemző.
Európában a malmi búza 7,5 eurós mínusz után 258 euróba, a kukorica 6,75 eurós árcsökkenést követően 254,75 euróba, a repce 13,5 eurós lejtmenet hatására 453,75 euróba, a takarmánybúza pedig 5 angol fontos mínusz után 204,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.