Alapvetően a vevők domináltak a terménypiacokon a keddi kereskedési napon, de a kukorica kurzusa Amerikában és Európában is csökkent. Chicagóban a búza 0,4 százalékkal, a szójabab 2 százalékkal, a repce pedig 0,5 százalékkal drágult, miközben a kukorica értéke 0,9 százalékkal csökkent. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a kukorica értéke csökkent.
A chicagói határidős kukorica árszintje kedden az egy nappal korábban elért hét hetes csúcs közelébe emelkedett, mivel az Egyesült Államok középnyugati szárazsága miatti aggodalmak erősítették a piacot. Zárásra azonban mínuszba fordult a kurzus.
A szójabab ára számottevő mértékben emelkedett, a nyersolaj és a növényi olajok drágulása tovább erősítette az Egyesült Államok termesztőövezeteinek szárazsága miatti trendet. A búza ára kezdetben csökkent a három menetes emelkedés után, de a nap végére zöldben állt a mutató.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) az Egyesült Államok kukoricatermésének 61%-át jó és kiváló állapotúnak minősítette hétfőn a termésről szóló heti jelentésében, ami 3 százalékpontos csökkenést jelent az egy héttel ezelőttihez képest, és elmarad a Reuters kutatásának átlagától. Az adatok növelték a termésstressz miatti aggodalmakat az Egyesült Államokban, míg a közép-nyugaton elszórtan tapasztalt hétvégi záporok csalódást okoztak néhány piaci szereplőnek.
A kulcsfontosságú termesztési régiókban uralkodó tartósan száraz körülmények miatt a legnagyobb termelő ország kukoricaellátásának kilátásai még borúsabbak”
– áll a Commerzbank közleményében.
Az USDA emellett 3 százalékponttal csökkentette az Egyesült Államok szójabab termésbesorolását, a terület 59%-a volt jó és kiváló állapotban, ami az elemzők átlagos 60%-os becslése alatt maradt. A részben biodízelhez felhasznált szójaolaj előállításához használt szójabab némi támogatást kapott a nyersolaj és a pálmaolaj drágulásából. A befektetők az amerikai Federal Reserve szerdai kamatdöntése előtt is módosították pozícióikat.
A búzapiac kilábalt a május végi két és fél éves mélypontról, amihez hozzájárult az európai száraz időjárás és a háború sújtotta Ukrajnából érkező kínálati bizonytalanság. A kereskedők szerint azonban a nagy globális készletek, beleértve a legnagyobb exportőr Oroszországban találhatót is, korlátozták az áremelkedést.
Európában a malmi búza 0,5 eurós plusz után 238,75 euróba, a kukorica 0,25 eurós árcsökkenést követően 234,75 euróba, a repce 8,5 eurós megugrás hatására 448,5 euróba, a takarmánybúza pedig 2,25 angol fontos plusz után 182,75 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.