A búza 1, a kukorica 0,5, a szójabab 1,2 százalékkal drágult múlt héten Chicagóban.
Az elmúlt öt kereskedési napon összességében a vevők voltak többségben az agártermékek piacán. Kis mértékben enyhültek a kínai koronavírus miatti aggodalmak a piacon, pedig az amerikai szójabab legnagyobb felvásárlójaként kulcskérdés, hogy az ázsiai ország mennyi agrárterméket vásárol az Egyesült Államoktól. A várhatóan kedvező dél-amerikai termésről is egész héten érkeztek a hírek és arra figyelmeztettek az elemzők, hogy az amerikai termelők agrártermékeinek eladási árait nyomás alatt tartja majd a déli kontinens. Brazíliában a rekord szójababtermés komoly versenytársa lesz az amerikai termékeknek ebben az évben.
A szójabab egyébként pénteken 324,3 dollárosnak megfelelő szinten hagyta el a parkettet. A kukorica tonnájáért 124,3 dollárnyit adtak, a búzánál ez az érték 205,44 dollár volt tonnánként.
A koronavírus miatt már nem tartanak globális összeomlástól a piacon, de a szakértők szerint állandó a bizonytalanság a gabonakereskedők körében is, ahogy az egész tőzsdei piacon. Bár némi optimizmusra adott okot, hogy Peking bejelentette: felére csökkenti egyes amerikai termékekre kivetett vámok mértékét. A repce ára 0,1 százalékkal 461,3 kanadai dollárra drágult pénteken.
A párizsi gabonatőzsdén a legközelebbi márciusi határidőre pénteken 0,25 eurócenttel 193,25 centre emelkedett a malmi búza ára. 26 342 kontraktust kötöttek, ezek mindegyike 50 tonnányi mennyiségre vonatkozik. A takarmánybúza 1 euróval 152,05 euróra drágult a barchart adatai szerint. A kukorica és a repce ára viszont csökkent Párizsban, előbbi 25 eurócenttel 167,5 euróra, míg utóbbi 2 euróval 392,25 euróra tonnánként. Az elmúlt egy hónapban a malmi búza 2,5 százalékkal, a takarmánybúza 1,9 százalékkal drágult. Ezzel szemben a kukorica ára 2,1, a repcéé pedig 5 százalékkal csökkent négy hét alatt.