Terményárak

Kedvezőtlenül alakult az őszi búza hozama Békés megyében

Agrofórum Online

Az őszi búza termésátlaga hektáronként 3,76 tonna volt, ami 19 százalékkal marad el az előző évitől.

Békés megyében tavaly az őszi búza termésátlaga hektáronként 3,76 tonna volt, ami 19 százalékkal marad el az előző évitől, a terméskiesés legfőbb oka a mezei pocok kártétele volt – mondta az MTI-nek Barabás Béla, a Békés megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára.

A KSH első háromnegyed éves jelentése szerint a megyék összehasonlításában az őszi búza termelésében meghatározó Békésben volt a legalacsonyabb a hektáronkénti termésátlag, egy tonnával maradt el az országosan mért 4,7 tonnás átlaghozamtól.

Barabás Béla elmondta, hogy tavaly a pockok évtizedek óta nem tapasztalt mértékben elszaporodtak Békés megyében, száz hektáros búzatáblákat taroltak le, gyérítésük pedig kevés eredményt hozott. A hozamkiesésben kisebb mértékben szerepet játszott a kedvezőtlen csapadékeloszlás is, a késő téli és a kora tavaszi aszály, valamint a szintén ritkán megjelenő vörös rozsda kártétel.

Békés megyében tavaly 100 ezer 100 hektáron termeltek őszi búzát, ahonnan összesen 370 370 tonna termést takarítottak be. A jelentősebb kalászosok termésátlaga szintén elmaradt az országos átlagtól. Őszi árpát 15 ezer hektárról takarítottak be, 56 ezer tonna mennyiségben, a termésátlag hektáronként 3,7 tonna volt. A gazdálkodók 2014-ben 4,1 hektárról takarítottak be zabot, tavaszi árpát 6,2 ezer hektárról, a terület mind a két növény esetében kétszerese volt az előző évinek.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Folytatta a zuhanást a búza

2024. október 5. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a repce drágult.

Az áremelkedés után hazavitték a profitot

2024. október 4. 07:10

Európában a malmi búza olcsóbb lett, a kukorica stagnált, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont pluszban zárt.

Jelentős ugrás után négy hónapos csúcson a búza ára

2024. október 3. 06:20

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Az orosz búza drágulását Chicago is megérezte

2024. október 2. 06:20

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Egy új tenyészidőszak kezdetén: vetés előtt a búza

2019. január 23. 09:17

Az idei tenyészidőszakot a kiugró őszi búza terméseredmények jellemzik, azonban az egyes gazdaságok között nagy variabilitás tapasztalható. Az új szezon jó termésének megalapozása a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésével kezdődik. A fajtakiválasztás során az egyik fontos feladat a termésmennyiség mellett a minőség tervezése.

IKR Agrár – új kísérlet-típus

2020. december 3. 12:44

A múlt év őszén az IKR Agrár Kft. több új kísérlet típust állított be, mind az őszi búzában, mind a repcében. Egyik újdonságként az úgynevezett technológiai „DEMO” kísérleteket vetették el, a szokásos fajtasorokat kiegészítve kétféle technológiai csomaggal. Ezek mellett őszi búzában elindult egy másik program is, ennek célja pedig a fajtákban rejlő terméspotenciál lehető legnagyobb mértékű kiaknázása volt.

SAATEN-UNION őszibúza-fajták. Minőség és mennyiség zseniális kombinációban.

2018. július 27. 14:21

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

HIBRIDBÚZA. FÓKUSZBAN AZ ALAPOZÓ MŰVELETEK ÉS A VETÉS, HISZEN „KI MINT VET, ÚGY ARAT”. (VETÉSTECHNOLÓGIA+VIDEÓK!)

2018. augusztus 29. 06:10

Szántóföldi növényeink hozamának – kiemelten a hibridkalászosok termőképességének – maximális kihasználása érdekében nagy jelentőségük van az őszi, a terméskilátásokat megalapozó munkáknak. Tapasztalataink szerint a hibridbúza-állományok fejlődése szempontjából pedig különösen felértékelődnek ebben az időszakban a vetéssel kapcsolatos munkálatok, továbbá „a precízen és pontosan” elvégzett előkészítő, ún. alapozó műveletek.