Terményárak

Kínai megrendelésekben bíznak a szójabab-piacon

Agrofórum Online

Chicagóban a szójabab 0,4 százalékkal drágult, azonban a búza 0,4, a kukorica pedig 1 százalékkal is olcsóbb lett. Európában a malmi búza enyhén drágult, a takarmánybúza ára azonban csökkent. Feljebb ment a repce és a kukorica.

A szójabab kurzusa a tonnánkénti 329,18 dollárnak megfelelő szintig drágult a chicagói árutőzsdén, ez 0,4 százalékos pluszt jelentett. Napokon belül hatályba lép a januárban aláírt kereskedelmi megállapodás, amely alapján a kereskedők arra számítanak, hogy Peking vásárol majd az amerikai készletekből. Az alapanyag piacon jelenleg a nettó long pozíciók vannak túlsúlyban, ez azt jelenti, hogy a kereskedők az árak emelkedésére számítanak hosszabb távon.

„Bonyolítja a helyzetet, hogy az amerikai piacok jövő hétfőn zárva lesznek az Elnökök napja miatt. Így a piacon a legtöbben már most megpróbálnak beállani azokba a pozíciókba, amelyek a kínai piacok jövő hét eleji nyitáskor megfelelőek lehetnek. Ha Peking hirtelen nagyobb mennyiségben ad ki exportengedélyeket vagy esetleg csökkenti a vámtarifákat, akkor senki sem akar short, azaz az árfolyam csökkenésére spekuláló pozícióban lenni a piac zárva tartása alatt” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Dan Basse, a chicagói AgResource Co. elnöke.

„A szójabab iránti igény nagyon erős, mind az exportpiacon, mind a háztartási felhasználók körében” – tette hozzá Terry Reilly, a szintén chicagói Futures International szenior elemzője.
Közben azonban többen is figyelmeztettek, hogy az elmúlt napokban Peking nagyon sok brazil szójababot vásárolt, kihasználva a brazil reál gyengülését.

A búza és a kukorica árának csökkenéséhez viszont hozzájárult a dollár erősödése a koronavírustól való félelem, illetve a a várhatóan nagy dél-amerikai termésekkel kapcsolatos hírek.

A párizsi árutőzsdén közben a malmi búza ára 25 eurócenttel 192,75 euróra emelkedett tonnánként, míg a takarmánybúza 25 eurócenttel olcsóbb lett és 150 euró/tonnán hagyta el a parkettet. A kukorica kurzusa 75 eurócenttel 168,25 euróra, míg a repcéé 2 euróval 399,25 euróra csökkent tonnánként.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

A vámháború árnyékában esett a kukorica ára

2025. március 15. 11:10

Chicagóban a búza ára 1 százalékkal emelkedett. A kukorica 2,3, a szójabab 0,9, a repce pedig 11,4 százalékkal lett olcsóbb.

Húsz havi mélypontra zuhant a búza ára

2023. március 23. 06:36

A chicagói gabonapiaci határidős jegyzésárak estek szerdán, a búza 20 havi mélypontra került a háborús fekete-tengeri exportmegállapodás folytatása miatt.

Drágították a búzát a fekete-tengeri feszültségek és időjárási aggodalmak

2024. április 6. 09:10

Amerikában vegyes mozgásokat, míg Európában inkább vevői fölényt lehetett látni a pénteki kereskedési napon a terménypiacokon. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a kukorica enyhén olcsóbb lett.

Emelkedett az orosz búza exportára a két ünnepi héten

2024. január 9. 15:40

Az orosz búza exportárai emelkedtek az elmúlt két ünnepi héten, miközben a piaci aktivitás alacsony maradt – közölték elemzők.

Áradások miatt drágult a kukorica és a szójabab

2024. június 25. 07:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában inkább csökkentek az árak a hétfői kereskedési napon a terménypiacokon.