Az elmúlt időszak látványos ralija után 0,8 százalékkal csökkent a búza árjegyzése. A szójabab piacán is az eladók voltak fölényben, azonban a kukorica kurzusa emelkedett.
A búza ára 0,8 százalékkal a tonnánkénti 212,2 dollárnak megfelelő szintig csökkent Chicagóban azt követően, hogy másfél éves csúcson is járt a gabona kurzusa. A globális kínálat szűkülése és az erős kereslet repítette a 2018 augusztusa óta nem látott szintre a búzát.
„A búza iránti kereslet folyamatosan élénk volt az elmúlt időszakban. A francia közlekedési sztrájkok okozta szállítási nehézségek, az ausztrál aszályos időjárás okozta betakarítási nehézségek és a növekvő orosz búzaárak mind segítették az amerikai búzatermelőket az elmúlt időszakban” – mondta Rich Feltes, a RJ O’Brien agrárbrókercég munkatársa a Thomson Reuters hírügynökségnek.
„Az elmúlt hónapok hatásai mind növelték a drágulás lendületét, így nem csoda, hogy ilyen magasságokba emelkedett a kurzus. Sorra jelentek meg a vevők a piacon, ami csak növelte a felvásárlási lendületet” – fűzte hozzá Karl Setzer, az AgriVisor árupiaci kockázatelemzője.
Párizsban is drágult a búza, a tonnánkénti 199,75 eurós szintet érte el a kurzus, ami olyan magas amelyre a chicagói árutőzsdéhez hasonlóan, 2018 augusztusa óta nem volt példa.
Egyes hírek szerint Franciaországban 450 ezer tonna gabonát nem tudtak a kikötőkbe szállítani a sztrájkok miatti szállítási problémák következtében. Ez nagyjából 100 millió euró értékű olyan agrártermék, amely nem jutott el a felhasználókhoz.
Közben Moszkva korlátozza az orosz búza kivitelét a vezetés szerint túlságosan felgyorsult kiviteli lendület miatt.
A szójabab határidős ügyletek közben kezdtek magukra találni az egy hónappal ezelőtti mélypontról, de a kereskedőket aggasztják a Brazíliában várható rekordtermésről szóló hírek.
A kukorica mindeközben enyhén, 0,2 százalékkal drágult és a 152,7 dolláros tonnánkénti szinten is kötöttek üzletet Chicagóban.