Megindultak végre felfelé a terménypiaci árak, az időjárás egyelőre nem jelent veszélyt
Amerikában inkább csökkentek, míg Európában határozottan emelkedtek az árak a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 0,3 százalékkal, a kukorica 1,1 százalékkal, a szójabab 1,2 százalékkal lett olcsóbb, a repce pedig 1,2 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A gabonakereskedők a hétvége előtt rendezték pozícióikat a gabonapiaci jelentés közeledtével, a jelentést a tervek szerint hétfőn napközben teszik közzé.
„Az időjárás minimálisra csökkenti a vásárlási érdeklődést, mivel nem látunk sok veszélyt. Az időjárási veszélyek hiánya a csütörtöki határidős kereskedésen is érződött” – mondta Karl Setzer, a Consus Ag Consulting munkatársa.
Vonakodnak
Szintén nyomást gyakorol a mezőgazdasági komplexumra az amerikai farmerek megnövekedett termésmennyisége, annak ellenére, hogy a gazdálkodók általában vonakodtak eladni termésüket a több éves alacsony árakon, amelyekkel mostanság kereskednek.
„A piaci áramlás tükrözi a gazdálkodók eladásait, amelyek naponta jönnek, és növekszik” – mondta Charlie Serantinger, a Marextől.
Kínálatcsökkenés
A kereskedők szerint a hétfői gabonapiaci jelentés jelentős kínálatcsökkenést mutathat majd. A The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők becslései szerint felfelé mutató jelzések érkezhetnek majd.
„Nagyon durva jelentésre lesz szükség ahhoz, hogy az árak emelkedjenek” – mondta Naomi Blohm, a Total Farm Marketing munkatársa. Mind a kukorica, mind a szójabab esetében a kínálattal kapcsolatos fő kérdés az, hogy a betakarított mennyiség miként alakul.
Semleges hatás
A semleges éghajlati viszonyok várhatóan augusztusban is megmaradnak, az Éghajlat-előrejelző Központ szerint 66%-os esélye annak, hogy szeptembertől novemberig az időjárás átvált La Niña rendszerre. Az ügynökség emellett 74%-os esélyt ad a La Niña fejlődésére a tél folyamán, novembertől januárig.
A La Niña kihagyta az Egyesült Államokban a növénytermesztési szezont, és megkímélte az amerikai növényeket az éghajlati rendszerhez kapcsolódó hőstressztől, mivel a kukoricaövezet nagy része jellemzően átlag feletti hőmérsékletet kapott.
La Niña idején a Csendes-óceán egyenlítői részén a felszínközeli tengervíz nyugat felé mozog. Amerika nyugati partjainál a távozó meleg víz helyére a mélyből hűvösebb víztömeg áramlik fel, ami kevésbé párolog, így ott szárazabb, aszályosabb időszak következik.
Rossz uniós termés
Európában a malmi búza 1,75 eurós plusz után 217 euróba, a kukorica 0,5 eurós áremelkedést követően 204,25 euróba, a repce 9 eurós megugrás hatására 469 euróba, a takarmánybúza pedig 0,65 angol fontos plusz után 192,75 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
A nagy exportőrök, mint Oroszország, bőséges terméssel rendelkeznek, de az EU kibocsátásának meredek visszaesése talán még nem teljesen beárazott – mondta egy francia kereskedő.
(Kép: Pixabay)