Nem volt határozott iránya az agrárpiacoknak múlt héten. Európában a kukorica 9,7 százalékkal, a malmi búza 5,3 százalékkal, a takarmánybúza pedig 3,8 százalékkal drágult öt nap alatt. Ezzel szemben a repce árszintje 2 százalékkal csökkent. Chicagóban a búza 3,6 százalékkal került többe, mint egy héttel korábban, de a kukorica kurzusa 0,5 százalékkal, a szójababé 0,1 százalékkal, míg a repcéé 4,7 százalékkal csökkent.
Egy tonna kukorica a csaknem tíz százalékos plusz után 284 euróba került kontinensünkön. A malmi búza jó öt százalékos drágulás után tonnánként 223,25 euróba került. A repce a két százalékos mínusz hatására 521,5 euró/tonnába került. A takarmánybúza csaknem négy százalékos áremelkedést követően 182,5 angol fontba került tonnánként.
Chicagóban egy tonna búzáért 258,49 dollárt adtak, ez csaknem négy százalékos pluszt jelentett. A kukorica fél százalékos plusza 214,48 dollár/tonnás árszintet eredményezett. A szójabab gyakorlatilag stagnált és 495,45 dollár/tonnába került a tengerentúlon. A repce csaknem öt százalékos lejtő után 371,34 dolláron állt meg.
Az árupiaci alapok nettó long, azaz áremelkedésre spekuláló pozíciókat tartanak fenn a kukorica- és szójabab piacán, így azok kiszolgáltatottak a pozíciók felszámolásnak.
Elemzők szerint a dollár árfolyamának jelenlegi változása általában csökkenti az amerikai gabona versenyképességét globálisan. A dollár drágult, mivel a kedvező gazdasági adatok segítettek visszafordítani a hét eleji veszteségek egy részét.
A gabonakereskedők hétfőn várják az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) heti termésállapot-jelentését, valamint az amerikai kukorica- és szójahozamok privát becsléseit az USDA augusztus 12-i nagy terméskínálati/keresleti jelentése előtt.
A búza pénteken a kukoricával és a szójababbal párhuzamos trendben zárt, de így is 3,6%-os mínuszban fejezte be a hónapot. A kukorica 21,9 százalékos zuhanással zárta a júliust, a repce 3,1 százalékos csökkenéssel úszta meg az elmúlt hónapot.
A Nemzetközi Gabonatanács ezen a héten egymillió tonnával 788 millióra csökkentette a 2021/22 -es globális búzatermés-kilátásait, Észak-Amerika csökkenő kilátásait részben ellensúlyozta az Európai Unió javuló kilátásai.
A kevésbé figyelt agrártermékek inkább mínusszal zárták a hónapot. A kakaó 1,7 százalékos drágulása jelentett csak kivétel. A zab ára 2,9 százalékkal, a szójaliszt kurzusa 0,1 százalékkal, a szójaolajé 3,9 százalékkal, a cukoré 1,3 százalékkal, a kávéé 4,6 százalékkal, a narancslé ára pedig 4,2 százalékkal csökkent múlt héten.