Terményárak

Újabb amerikai adat eredményezhet legalább részleges áremelkedést

Agrofórum Online

Megjelent a júniusi USDA becslés és nem teljesen váratlanul, de mégis erős áremelkedést eredményezett az amerikai piacon.

Az USDA igazolta, amit már elemzések előre jeleztek, a kukorica vetésének csúszása miatt kb. 1,3 millió hektárral csökkeni fog a vetésterület, és immár a várható hozamokat is lefele korrigálták. Ennek következménye, hogy a termés mennyisége is 34,3 millió tonnával fog csökkenni és ezzel a korábban várt kb. 10 millió tonnás készletnövekedéssel szemben 10 millió tonnás csökkenéssel számolnak a szezon végéig. Ennek hatása tartósan magasabb árakat eredményezhet, de azért ezt még nem lehet biztosra venni, hiszen egy ilyen áremelkedés rontja a versenyképességét az amerikai árunak. A belső felhasználás 8 millió tonnás csökkenése mellett „csak” alig 3 millió tonnás export csökkenést becsülnek, ami optimista feltételezés lehet, ha a többi piac kínálata valóban új emelkedik, mint ahogy várják az elemzők.

Az európai piacon nem is érvényesült ez a felfutás, a párizsi tőzsde szerdai augusztusi jegyzése minimálisan mozdult csak el.

A jelentés másik érdekessége volt a szójababra vonatkozó változatlan előrejelzés – itt nem számolnak (egyelőre?) terület vagy hozam csökkenéssel, sőt a 2018/19-es, folyó szezon exportjának újabb 2 millió tonnás várható csökkentése miatt a zárókészletek emelkedése várható. Az export így mintegy 10 millió tonnával lesz kevesebb, mint volt a 2017/18-as évben. Ez a következő szezonra is jelzett alacsonyabb export volumen várhatóan tovább növeli a készleteket, így az USA szójabab készlete egy év alatt megduplázódhat. Ez volt az a tény, ami miatt a kukorica erőteljes emelkedése ellenére sem erősödött hasonló mértékben a szójabab jegyzése.

Az európai vetülete a repce árának csökkenésében jelentkezett szerdán, 3 EUR/to-s lemorzsolódást eredményezve.

Az elmúlt napok áralakulását mutatja a barchart.com alábbi ábrája, ami a párizsi tőzsdei jegyzések és az amerikai jegyzések változását mutatja az elmúlt 3 hónapban, a március elejeihez képest:

A legjobban felfutó vonal az amerikai tőzsdei jegyzés a kukoricára, míg a másik három az európai jegyzés a búzára, a kukoricára illetve repcére.

A kukorica felfutásán túl figyelemre méltó, hogy a búza jegyzése hogyan fordult meg június első napjaitól (fekete vonallal jelölt).

A fizikai piac keddi eseménye volt, hogy Egyiptom tender hirdetett új-termésű búza vételére, idén először és az elfogadott ajánlatok egy-egy orosz és romániai hajóra mintegy 15,-USD/to-s csökkenést eredményeztek a korábbi árakhoz képest. Az elfogadott ár 197,49 USD/to volt FOB Román kikötő, míg a legmagasabb ajánlat 215,51 USD/to.

Az egyiptomi tender árából kiindulva az itthoni árakra is további nyomás nehezedhet – a 12,5 % fehérjetartalmú malmi búza árszintje a Duna közelében 46.000,- – 47.000,- Ft/to-ra adódik. A mostani eladói nagyon gyér ajánlatok ennél jóval magasabbak, a dunai kikötőktől 100 km-es távolságon belül is 48.000,-Ft/to fölött vannak, pedig a rakodási és fuvarköltségek miatt a legalább 2500,- – 3.000,-Ft/to-s költséggel kell számolni. Nem alakult ki még a piac, de ha ez a tendencia fog érvényesülni, úgy az egyéb export eladások árszintjében is érvényesülni fog és az új-termésű búza értékesítése csúszhat.

Az olajosmagvak árában volt az elmúlt napokban a remény a jobb árakra, ez a keddi becslés és a hírek az európai és ukrajnai olajosmag termés-kilátásokról viszont azokat is lehűthetik és a diagrammon kék vonallal jelölt repcejegyzés tovább mehet lefelé.

Mindent egybevetve változatlanul az a véleményem, hogy több az árak lanyhulására utaló adat, mint ami az erősödést támasztaná alá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Bizonytalan jövőre készülnek a terménykereskedők

2025. március 22. 11:10

A búzának sikerült a felszínen maradnia, míg többi termény ára csökkent a hét végére, igaz a heti teljesítmény így is plusz mindenhol.

Péntek a mínuszok napja volt a gabonapiacokon

2020. március 7. 09:48

A kukorica kurzusa 1,1, a búzáé 0,8, a szójababé pedig 0,4 százalékkal csökkent Chicagóban. A repce is 0,7 százalékkal kerül kevesebbe Észak-Amerikában. Párizsban sem jobb a helyzet, mindegyik főbb agártermék vesztett értékéből.

Terménypiac: lassú erősödés a világban, itthon még ne várjunk sokat tőle

2018. február 13. 18:13

Az év 6. hete kicsit derűsebben telt, köszönhetően a korábbi sok eladásnak és a korábbi eladók döntésének, miszerint fedezik az eladásokat és így vásárolni kezdtek.

Az orosz aggodalmak enyhülése után stabilizálódott a búza ára

2019. június 12. 09:55

A búza világpiaci ára múlt héten a vékánkénti, azaz 36,35 literenkénti 490 dollárcentről 512 dollárcentre drágult viszonylag gyorsan az oroszországi exportárak emelkedése miatt.

A határidős búza tovább drágult

2024. június 28. 07:10

Amerikában vegyes összképet, míg Európában egyértelmű eladói fölényt lehetett látni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.