A Global Plant Genetics (GPG) frissített jelentést adott ki az idei európai spárgatermésről, amelyet a változó szerencse kifejezéssel jellemeztek. Jamie Petchell, a GPG munkatársa szerint ez nagyrészt az éghajlati hatásoknak tudható be – ahogy ez a spárgatermesztés esetében is mindig így van.
A spárga termesztése nem egyszerű folyamat, hiszen több évbe is beletelik, mire a növény termőre fordul. Ezalatt már gyomirtani, öntözni, műtrágyázni kell. Általában a sípok a vetéstől számított 3. évtől szedhetők, és ezután akár 10-15 évig is terem a spárga. Azonban a növényápolást természetesen ekkor is folytatni kell.
Csapadék – jó idő – hideg – jó idő
„Az őszi, téli és kora tavaszi rekordmennyiségű csapadék megnövelte a talajból terjedő betegségek kockázatát mind az új, mind a már termesztésbe bevont növények esetében – magyarázta a szakértő. – Aztán március vége felé a hőmérséklet magas volt, és a betakarítás bizonyos területeken megfelelő mennyiséggel kezdődött.
A legtöbb esetben ez csak néhány napig tartott, majd a hűvös keleti szelek az európai kontinens északi részén alacsonyabb hőmérsékletet idéztek elő, aminek következtében a terméshozamok és a friss spárga kínálata alacsony szintre esett vissza. A betakarítás április vége felé kezdett ismét élénkülni, és úgy tűnik, hogy a legtöbb termelő jelenleg magasabb termést takaríthat be, mint 2023-ban ugyanebben az időszakban” – jegyezte meg Petchell.
Jók a világpiaci lehetőségek
Az elkövetkező hetekre vonatkozó előrejelzés viszonylag stabilnak tűnik, így a kínálat a szezon csúcspontján átlendülve egyenletesen kezelhető szinten maradhat.
Petchell megerősítette, hogy az elmúlt öt év során a spárgatermő területek összességében világszerte csökkentek. „Bizonyos szempontból ez segített a friss termék értékesítésében, és az elmúlt tizenkét hónapban az új telepítésekkel kapcsolatos bizalom viszonylagos visszatérésének lehettünk tanúi. Egy olyan hosszú távon termesztett növény esetében, mint a spárga, fontos, hogy hosszú távú döntéseket hozzunk a termelési és marketingstratégiák tekintetében” – hangsúlyozta.
„Reméljük, hogy az európai spárgatermesztésben és -forgalmazásban érintettek a szezon második felében kiemelkedő eredményeket érnek el” – tette hozzá Petchell.
Fotó: Pixabay