Zöldség-Gyümölcs

Így takarítanak meg akár 40 százalék vizet a zöldségtermesztésben

Agrofórum Online

Dél-Spanyolország Európa veteményeskertjének számít, de ott a vízfogyasztás 70 százalékáért a mezőgazdaság felel. Gyakran felmerül a kérdés, hogyan csökkenthető high-tech megoldásokkal Andalúziában a vízfogyasztás, akár a mesterséges intelligencia (AI) használatával.

A világ népessége növekszik, az éghajlatváltozás kihívást jelent a mezőgazdaság számára. Felmerül a kérdés: hogyan segítheti az AI az emberiség táplálását a jövőben?

A dél-spanyolországi, andalúziai Almería környékét műanyagtengernek is nevezik – a műanyagtetőkkel készült üvegházak olyan közel vannak egymáshoz. Spanyolország gyümölcs- és zöldségexportjának körülbelül egyharmadát itt termelik. Ennek nagy része szupermarketeinkbe kerül.

A víz luxuscikké vált Dél-Spanyolországban

A mediterrán éghajlat ideális a termesztéshez, de az utóbbi években a dél-spanyol gazdálkodók egyre inkább vízhiánnyal küszködtek. „Szinte luxuscikké vált” – mondja David Jímenez farmer, aki Almería közelében két üvegházban termeszt paprikát. A nagyapja is már zöldségtermesztő volt.

Jímenez évek óta korszerű csepegtető rendszereket használ a hatékonyabb öntözéshez, de az elmúlt évek aszályai miatt már ez sem volt elég.

„Még mindig túl sokat veszünk ki a talajvízből” – mondta. Ez azért is probléma, mert részben az ivóvízellátást is az biztosítja.

A mesterséges intelligencia számolja ki

A Spanyolországban rendelkezésre álló édesvíz több mint 70 százaléka a mezőgazdaságba kerül. Összehasonlításképpen: az EU-szintű átlag 25 százalék körül van. A mezőgazdaság vízfogyasztása rendkívül magas – annak ellenére, hogy 2016 óta a régióban az elmúlt 60 év leghosszabb száraz időszaka volt.

Joaquin Soriano megoldásokat keresett. A most 37 éves férfi négy partnerrel közösen 2019-ben megalapította az Ikos Tech céget azzal a céllal, hogy még hatékonyabbá tegye a mezőgazdasági vízfelhasználást.

Technológiája a következőképpen működik: a gazdák üvegházaiban különféle érzékelők mérik egyebek mellett a talaj és a levegő nedvességét és hőmérsékletét, valamint azt, hogy a növények milyen sebességgel szívják fel a vizet a talajból.

Az érzékelőknek 20 napig kell adatokat gyűjteniük, hogy kiszámítsák az ideális öntözési időt és a tökéletes vízmennyiséget. Ehhez egy öntanuló algoritmust, egy mesterséges intelligencia alapú megoldást használnak.

A gazdálkodó végül egy alkalmazáson keresztül értesül arról, hogy mikor kell öntöznie – vagy mikor kell kinyitnia üvegháza tetőablakát, hogy szabályozza a páratartalmat. Csak annyit kell tennie, hogy egy kattintással beleegyezik a javaslatba. A paprikatermesztő a víz 40 százalékát takaríthatja meg így.

Több millió liter

A fejlesztő Soriano nagy lehetőségeket lát technológiájában az egész régió számára: „Több mint 30 000 hektár megművelt földünk van itt, ahol a víz 30-40 százalékát megtakaríthatnánk. Itt több millió liter vízről beszélünk.”

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Tovább nőhet a súlyosan aszályos évek száma Magyarországon a század végéig

2022. július 29. 10:12

Várhatóan nagy területen az idei lesz a legsúlyosabb aszály az elmúlt 50 évben Magyarországon.

Aszálykockázat a Duna régióban

2018. december 11. 10:05

A projekt, amelynek egyik témafelelőse az Országos Meteorológiai Szolgálat, 2017 januárjában indult és 2019 júniusában fog záródni. Célja, hogy segítsék az aszálykezelésben résztvevő felhasználókat abban, hogy sokkal hatékonyabbakká váljanak a veszélyre adott válaszok során.

Állománycsökkenés? Ezek a lehetőségek az anyatehéntartó termelők számára

2022. július 26. 14:17

Az idei aszályhelyzet érzékenyen érinti a legeltető állattartókat is, így az anyatehén tartókat egyaránt.

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.