A holland Teboza és Martens Asperges cégek tettek szert először a Cerescon által szabadalmazott Sparter nevű automatizált spárgabetakarító rendszerre, amely egy föld alatti észlelésre alkalmas detektor segítségével azonosítja a szedésre érett spárgasípokat.
A fejlesztést egy spárgaföldön mutatták be a szaksajtónak. A két említett cég éveken keresztül részt vett az eszköz fejlesztésében, amely bevezetésével egyben megkezdődhetett ennek a munkaerő-igényes kultúrának az automatizálása – már ami a betakarítást illeti.
Az egyedülálló, földalatti detektálásra alkalmas rendszer szenzorai érintésmentesen észlelik a szedésre érett spárgasípokat, így azok sérülésmentesek maradnak. A felszedhető hajtások koordinátái továbbításra kerülnek egy vágóegység felé, amely a bakhátról történő eltávolítás után egy szállítószalagra továbbítja a termést. A művelet része a spárga eltávolítását követő bakhát-helyreállítás is.
ÁGYÁSKÉSZÍTŐK, FÓLIAFEKTETŐK, PALÁNTÁZÓK, BETAKARÍTÓK AZ ÖN IGÉNYEI SZERINT.
Részletekért kattintson a képre!
Will Teuween, a Tebosa munkatársa elmondta, hogy ugyan még van kapacitásuk nyugat-európai munkaerőt toborozni, de elképzelhető, hogy nem marad mindig így. A nagy megbízhatóságú robot segítségével azonban 1,5-2 nap alatt, legföljebb 2 fő foglalkoztatása mellett 10-15 ha területet képesek betakarítani, miközben jelenleg 15-20 főnyi munkaerőt alkalmaznak.
A fejlesztők 16 órás munkaidővel kalkulálnak, és amennyiben a gép beváltja a hozzá fűzött reményeket, úgy meg is emelik azt. Martens arra számít, hogy a helyi és tengerentúli termelők is követik majd a példájukat, és úgy véli, hogy a Sparter az idei szezonban kellő érdeklődést fog generálni.
A technológia alkalmazása jótékony hatást gyakorol a spárga minőségére, mivel még azelőtt begyűjti a sípokat, mielőtt azok áttörik a bakhát felületét. Ezzel magyarázható, hogy nincsen lilás elszíneződés és kevesebb a szétnyíló spárgafej is. A detektornak köszönhetően elegendő három naponta egyszer elvégezni a felszedést: ezzel a betakarítási kapacitás háromszorosára nő. A földalatti károsodás mértéke is csökken a kézi betakarításhoz képest. Arról nem is beszélve, hogy nagy mennyiségű adatot szolgáltat, például annak kapcsán, hogy hol találhatók a legnagyobb vastagságú spárgahajtások, így a termesztéssel kapcsolatos döntéshozatalban is segítséget nyújthat.
A Cerescon 14 hét alatt 6 Spartert gyártott le Hollandiában, amelyek helyben illetve Németországban kerülnek értékesítésre 2021-ben. Az ötéves tervben évi 150 darab, 350-400 ezer eurós gépezet legyártása szerepel.