Amióta világ a világ, a termesztők törekednek arra, hogy az ő termékeik legyenek a legesztétikusabbak, legnagyobbak és legízletesebbek. De vajon tudta-e, hogy az uborkák, ha rajtuk múlna, girbegurbák lennének?
Az uborka-kiegyenesítés ugyanis nem modern találmány. Sőt, az uborkák nem csak a mai világban görbülnének el, ez régen is probléma volt, ami rontotta az üzletet. Éppen ezért a 19. században George Stephenson (angol mérnök, a gőzmozdonyos vontatás tökéletesítője) úgy döntött, túljár a természet eszén, és feltalált egy uborka-kiegyenesítő üveg formát, amely első blikkre úgy néz ki, mint egy art deco váza, amiben tetszik vagy sem, az uborkának egyenesen kell nőnie.
Stephenson a newcastlei gőzgépgyárában egyszerre több üveghengert is legyártatott, hogy a földjein növő szeszélyes zöldségek növekedését kordában tartsa. Kevesen tudják, de Stephenson feltalálta (vagy legalábbis továbbfejlesztette) az uborkaszeletelőt is, miközben a tökéletes szendvics kialakításán elmélkedett, amelyeket előszeretettel fogyasztott el a délutáni teájához.
A viktoriánus kertészek tehát anno Stephenson speciális üveghengereire támaszkodtak annak érdekében, hogy elkerüljék a kanyargós formájú uborkákat, amelyek nemcsak nehezebbé teszik a zöldség felszeletelését, de ízben is elmaradnak egyenes formájú társaik mögött.
Ezek a viktoriánus uborkaegyengető formák ma is megtekinthetők a bronxi Bartow-Pell Mansion Museumban, ahol többek között olyan régi furfangos kertészeti eszközöket is megcsodálhatunk, mint az antik répakapák, rögtörők, darázsfogók, és a furcsa, de állítólag annál hasznosabb vakondvillák.
Bár mai szemmel meglehet, ezek az eszközök furcsának és nyilvánvalóan elavultnak tűnhetnek, ezek a szerszámok arról mesélnek, hogy az ember miként alakította át a természet kincseit egy hosszú és folyamatosan fejlődő projektté a megélhetés és a szórakozás érdekében.
A múzeumban az uborkaformák mellett több mint 150 kapa és 350 öntözőkanna is helyet kap – kitalálhatják, mind más formájú és funkcionalitású! Mielőtt tehát elkezdenénk azon töprengeni, miért ilyen furcsa egyik-másik kertészeti eszköz, mindig arra kell gondolnunk, hogy a termesztők ősidők óta formálják, alakítják, fejlesztik, újítják a szerszámaikat, hogy a végfelhasználók, azaz a mi asztalunkra a lehető legszebb zöldségek és gyümölcsök kerüljenek.
Ma, a boltokban sétálva legalább már tudni fogjuk, hogy nem volt mindig evidens, hogy a kosarakban egyenes uborkák közül válogathatunk, ez ugyanis egy több évszázados, szövevényes múltú, kreatív munkafolyamat eredménye.