A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben – derül ki a 450 termelőt összefogó DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.
Az egyre gyakoribb hőhullámok, különösen az augusztus-szeptemberi időszakban, jelentős terméskiesést okoztak. A frisspiaci termékek – főként paprika és paradicsom – értékesítése tavaly 6,7 ezer tonnával csökkent, 56,4 ezer tonnára. Az ebből származó árbevétel 2,8 milliárd forinttal mérséklődött, éves szinten 19,2 milliárd forintra.
A forróság miatt nemcsak a mennyiség esett vissza, hanem a termelői árak is hektikusan alakultak. Míg a paprikaárak 3-5%-kal emelkedtek, a paradicsomkülönlegességek ára közel 15%-kal csökkent. A nettó árbevétel összességében 13%-kal lett kevesebb 2024-ben.
Technológiai válasz a klímaváltozásra
A termesztőknek technológiai fejlesztésekkel kell alkalmazkodniuk az egyre szélsőségesebb időjáráshoz. A szentesi hajtatott zöldségtermelés – jellemzően fóliás és üvegházi – szabályozott környezetben zajlik, például termálvízzel fűtött létesítményekben. Mégis, extrém hőség idején elengedhetetlen a megfelelő árnyékolás, párásítás, automata öntözés és szellőztetés. Egyes esetekben akár a hűtés igénye is felmerülhet.
Az időjárás előrejelzésekre építő, mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerek segíthetnek abban, hogy a termelők gyorsan reagáljanak a klímaváltozás okozta kihívásokra. A monitoring rendszerek nemcsak a külső hőmérsékletet és páratartalmat figyelik, hanem a növények víz- és tápanyagfelvételét is. Ezáltal célzott és időben történő beavatkozásokra van lehetőség.
Szükség van beruházásokra és támogatásra
A versenyképesség megtartása érdekében a DélKerTÉSZ tagjai jelentős beruházásokat terveznek. A szövetkezet 2023-ban 2 milliárd, 2024-ben 1,6 milliárd forint értékben nyújt támogatást fejlesztésekhez. Amennyiben a KAP keretében beadott pályázatok sikeresek lesznek, akár 10 hektárnyi új üvegházi felület jöhet létre.
A fejlesztések különösen fontosak, mivel a termelőknek a világpiaci árakhoz igazodva kell gazdálkodniuk, miközben az importnyomás is erős. A kápia paprika esetében például egész évben jelen volt az import a boltok polcain.
Munkaerő: új szabályok, régi nehézségek
A termeléshez nemcsak technológia, hanem megfelelő számú, képzett munkaerő is szükséges. A kertészeti ágazat jelentős mértékben támaszkodik idénymunkásokra, azonban az egyszerűsített foglalkoztatás szabályainak változása nehéz helyzetet teremt. 2025 júliusától a jelenlegi 120 napos korlát csökken, ami csökkenti a foglalkoztatás rugalmasságát.
Ugyanakkor folyamatban van egy törvénymódosítás, amely további 90 napos lehetőséget biztosítana ebben a foglalkoztatási formában.
Kilátások: óvatos optimizmus
A DélKerTÉSZ szerint a tagtermelők erősek a hazai piacon, de külpiacokon is látnak lehetőségeket, főként a paprika- és paradicsomfélék iránti kereslet miatt.
Bár a hazai fogyasztók továbbra is az akciós termékeket keresik, a szövetkezet 2025-ben enyhe fogyasztásnövekedéssel számol, ami hosszú távon a 2019-es szinthez közelíthet. Pozitív hatást gyakorolhat a piacra az is, ha a nyugdíjasok áfamentesen vásárolhatnak zöldséget és gyümölcsöt.
Kiemelt kép: Pixabay.