21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Zöldség-Gyümölcs

Gyorsan nőtt a lengyel frissen préselt almalétermelés és export

NAK/IEG Vu

Míg a lengyel almasűrítmény-iparágra figyelt a szakma – mivel az a kínai kiesések miatt az amerikai piac nagy részét megszerzi –, addig az ország frissen préselt lé iparága (NFC) kicsit háttérbe szorult. Ez furcsa, mert egyébként az elmúlt években rendkívüli volt a növekedése.

Lengyelország közel 76 ezer tonna NFC almalét exportált a 2013-14-es szezonban (szeptembertől augusztusig). A következő szezonban az export mintegy 16 ezer tonnával csökkent 60 ezer tonnára. Ez a mostani szezon azonban Lengyelország számára egy kritikus év volt: a bőséges almatermés és a túl drága kínai sűrítmény miatt Lengyelország belépett az amerikai piacra, és így az NFC-termelés valószínűleg alacsonyabb prioritást élvezett, mint a sűrítmény-gyártás.

Azóta azonban a lengyel termelés és export nagyon gyorsan nőtt. Meglepő módon Hollandia a lengyel NFC-termékek legnagyobb piaca. A jelenlegi szezonban még csak az idei szeptemberi és októberi hónapok exportadatai érhetőek el, de azok már azt mutatják, hogy a kiszállított 25 775 tonna árunak mintegy 40 százaléka Hollandiába került. Ugyanígy nem meglepő, hogy Németország a másik nagy vevő, a teljes exportmennyiségnek mintegy egyharmadát vásárolta fel (8 275 tonnát). Az Egyesült Királyság is jelentős vásárló volt, a harmadik helyen 17 százalékkal, 4450 tonnával. E három ország után az egyéb célállomásokra irányuló kivitel sokkal kisebb, a negyedik helyezett már csak 450 tonnát képvisel.

A lengyel szezonális NFC-export a 2014/15-ös szezon óta évente mintegy 40 százalékos növekedési rátát mutatott, ami az elmúlt szezonban közel 180 ezer tonna mennyiséget jelentett. Ha a növekedési ütem ebben a szezonban is folytatódik (és az almasűrítmény-termelés nem kerül előtérbe, ahogy az 2014/15-ben is volt), az export akár a negyedmillió tonnát is elérheti. Eközben Lengyelország a szezon első két hónapjában csaknem 60 ezer tonna almasűrítményt exportált, szemben a tavalyi 34 ezer tonnával. Az USA-ba irányuló értékesítés több mint kétszeresére, 4300 tonnára nőtt, Ausztria és Németország pedig szintén nagy mennyiséget vásárolt (16 050 tonna és 27 420 tonna).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Alma: megindult a varasodásfertőzés

2024. március 28. 12:40

Ha a márciusi időjárás átlagos lesz, már akár március 20-30. között számítanunk kell a varasodásfertőzés megindulására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.

A monília elleni védekezés virágzáskor

2020. március 31. 08:17

Csonthéjas gyümölcseink esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a virágzáskor fertőző kórokozók, köztük a legveszélyesebb: monília elleni védekezésre. Ráadásul most az időjárás is hajlamosít a járvány kialakulására, hiszen a melegebb napokat hűvösebb, csapadékosabb, párás napok váltogatják, ami nagyon kedvező a monília számára.

Jó gyümölcstermésnek örülhetnek idén a lengyel gazdálkodók

2020. augusztus 16. 08:38

Bár az enyhe tél és a késői fagyok miatt volt félnivalójuk a lengyel kertészeknek, az idei szezonjuk miatt mégsem lehetne elégedetlenek.