Zöldség-Gyümölcs

Így nem végzi a zöldségben az üvegházi mikroműanyag

Agrofórum Online

Nap mint nap mikroműanyagok kerülnek a szervezetünkbe anélkül, hogy tudnánk róla. De vajon hogy kerülnek ezek a tányérunkra és a levegőbe?

Az 5 milliméternél kisebb méretű, apró műanyag darabokat mikroműanyagnak nevezzük. Ezek a parányi részecskék a környezetünkbe kerülnek, és ott felhalmozódnak. Mivel biológiailag nem lebomlók, idővel csak kisebb darabokra aprózódnak.

Nap mint nap mindannyian mikroműanyagokat fogyasztunk el az élelmiszerekkel, az italokkal és a levegőből. De tudják, hogy mennyit? És hogy mely termékek tartalmaznak mikroműanyagokat?

„A Plastic Soup Foundation honlapja szerint egy felnőtt amerikai férfi becslések szerint évente körülbelül 121 000 műanyagrészecskét nyel le – mutatott rá Jaco de Vries. A Houweling Horticulture igazgatója. – Az első vizsgálatok szerint a mikroműanyag-bevitel káros hatással van az emberi szervezetre.”

Az uniós jogszabályok végrehajtásának határideje 2028

„A Houweling Horticulture számára a fenntarthatóság és az egészség megőrzése a legfontosabb indok arra, hogy a vállalat a mikroműanyag-mentes termékek fejlesztésére összpontosítson – emelte ki de Vries. – Emellett kertészeti ágazatként elvárják tőlünk, hogy fenntartható és környezetbarát módon növekedjünk. Ezenkívül léteznek jogszabályok által előírt követelmények is.

Az ENSZ létrehozta a fenntartható fejlődést célzó irányvonalakat, az EU pedig jogszabályokat fogalmazott meg a tudatosan hozzáadott mikroműanyagok értékesítésére vonatkozóan. Az SDG-k 2030-ig érvényesek, az EU pedig még rövidebb határidőket tűzött ki maga elé.

Az új intézkedések már beépültek a REACH európai jogszabályba, és 2023. október 15-én léptek hatályba. A kertészeti ágazatnak ettől kezdve csupán egy igen rövid átmeneti időszak áll a rendelkezésére, hogy megfeleljen ezeknek az intézkedéseknek, mégpedig 2028-ig bezárólag.

Ha a holland kertészeti ágazat meg akarja őrizni szerepét és pozícióját, akkor proaktívan kell reagálnia az elvárásokra. Ez elengedhetetlen. Nincs már más választásunk.”

10 évig fejlesztették a fenntartható, folyékony anyagot

„A bevonó- és árnyékolószerek termékkategóriájában egészen a közelmúltig nem volt olyan termék a piacon, amely megfelelt volna ezeknek a kívánalmaknak” – tette hozzá Ronald de Vreede, a Houweling Horticulture termékmenedzsere, aki több mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik ebben a szegmensben.

„Több mint 100 évvel ezelőtt Marc Houweling nagyapja volt az, aki rájött arra, hogy a lapos üvegházak tetejére szórt kréta védelmet és hűtést biztosít. Ő vezette be a piacon a por állagú árnyékolószert: továbbfejlesztette a terméket, és meghódította a hazai és a nemzetközi piacot. Körülbelül 10 évvel ezelőtt a Houwelingben felmerült a szándék, hogy egy olyan fenntartható, folyékony árnyékolószert dolgozzon ki, amely különbözik a piacon már létező termékektől.”

Mikroműanyag-mentes árnyékolószer, amely vegyszer nélkül eltávolítható

„Évekig tartó fejlesztés, tesztelés és finomítás után végre kifejlesztettünk egy fenntartható folyékony árnyékolószert, amely mikroműanyag-mentes – folytatta a szakember. – Erre rendkívül büszkék vagyunk. A Bright Eco-Coating megvédi a növényeket a hőtől és a napfénytől, és biztonságosan használható bármilyen növény termesztése, de különösen a biotermesztés során.

Ennek az az oka, hogy a termék környezettudatos módon eltávolítható az üvegházak tetejéről. A szél és az eső hatására idővel lekopik, lesikálható egy kefével, és a Bright Eco Cleanerrel is eltávolítható. A bevonat legalább 90 napig marad az üvegház tetején.

A Bright Eco-bevonatot a 2023-as GreenTech Amsterdam rendezvényen mutattuk be a nagyközönségnek. Ez az első és egyetlen olyan folyékony bevonat, illetve árnyékolószer, amely 100%-ban mikroműanyag-mentes, 100%-ban bioalapú, és ezért az OECD 301F szabványoknak megfelelően 100%-ban biológiailag lebomló. Ez lehetővé teszi, hogy a Bright Eco-Coating vegyszeres tisztítószerek nélkül is eltávolítható legyen bármilyen üvegházi felületről.”

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Algásodik a tavam! - Mit tehetek vele?

2023. június 30. 05:36

Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk a kerti tó algamentesítésével kapcsolatban úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

2022. május 19. 04:36

Folyton termő málnáim egyik évben sem érnek be a nyári hajtásokon, a bogyók összeszáradnak. Szeretnék már málnát is enni róluk. Mit tegyek a növényekkel?

Kis kert, nagy dilemma: hogyan tervezzünk kicsi kertet?

2024. április 7. 05:40

Hogyan tervezhetünk meg egy kicsi kertet? Ehhez hozok most pár gyakorlati gondolatot!

Amit a bazsarózsáról tudni érdemes

2023. április 23. 10:37

Nézzük a bazsarózsa ápolásáról szóló tudnivalókat!