Zöldség-Gyümölcs

Kajszi és őszibarack metszési bemutató Soroksáron

Agrofórum Online

Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.

Soroksáron, a SZIE Kertészettudományi Kar Kísérleti Üzemében augusztus 1-én került sor az immár hagyományos kajszi és őszibarack metszési bemutatóra, a Gyümölcstermő Növények Tanszék kísérleti ültetvényében.

A csonthéjasok metszésére kiváló lehetőség van a szüret után, a későn érő őszibarackfajták kivételével. Szeptember közepéig ugyanis nyugodtan végezhetjük ezt a műveletet, utána a tél folyamán, egészen a tavaszi rügyduzzadásig a gutaütés veszélye miatt a csonthéjas gyümölcsfák metszése nagyon kockázatos, hangsúlyozta Dr. Szalay László egyetemi docens, aki a kajszi metszési bemutatót tartotta.

Az intenzív kajsziültetvényekben a kompakt váza faalak a legelterjedtebb, elsősorban ennek alakító és fenntartó metszéséről tudhattak meg szakmai részleteket az érdeklődők. Mivel a kajszifajták növekedési jellemzői eltérőek, más-más módon kell nevelni és alakítani a különböző habitusú fajták fáit. A támrendszeres, kisméretű orsókoronák egyre elterjedtebbek az intenzív kajsziültetvényekben, ezért ennek szakmai fogásairól is részletesen esett szó. A Bouche-Thomas sövény csak érdekességként lett bemutatva, hiszen az üzemi ültetvényekben nem terjedt el. A Papp-féle ernyőkorona viszont sokfelé megtalálható a hazai kajsziültetvényekben, főként az alföldi termőhelyeken, így ennek kialakításáról részletesebben volt szó.

Az őszibarack metszési bemutatót Gyökös Imre Gergő levelező doktorandusz, a Gyümölcs Ágazat korábbi vezetője tartotta. A kísérleti ültetvényben őszibarackból is többféle művelési rendszer található. Közülük a karcsú orsó alakító és fenntartó metszésének bemutatására szánták a legtöbb időt, hiszen a korszerű, intenzív ültetvényekben ez már széles körben elterjedt világszerte. A hagyományos váza korona fenntartó metszését is elvégezhetjük ilyenkor, a sövény formák fenntarthatóságához pedig elengedhetetlen, hogy ne csak tavaszi fás metszést végezzünk rajtuk, hanem nyáron is beavatkozzunk, annak érdekében, hogy elkerüljük a koronák besűrűsödését és a vázágak felkopaszodását. Természetesen a nyári metszés után is nagyon fontos a nagyobb sebek lezárása sebkezelő anyaggal, majd ősszel a gondos lemosó permetezés, ami a kisebb sebeket is lezárja. Ezzel elkerülhetjük a fapusztulást okozó baktériumok és gombák bejutását a fák szöveteibe.

A metszési bemutatóhoz két szakmai előadás is kapcsolódott. Szabó József a kajszi- és őszibaracktermesztés helyzetéről, fejlesztési lehetőségeiről tartott előadást, Dr. Szalay László pedig a kísérleti ültetvényben végzett fajtaértékelő munka eredményeiről beszélt.

A Kísérleti Üzem és a Gyümölcstermő Növények Tanszék dolgozói közös munkájával egy olyan hasznos és sikeres szakmai napot bonyolítottak le Soroksáron, amely szeretnék, ha hosszabb távon hagyománnyá válna.

(szöveg: Dr. Szalay László – fotó: Helfné Szabó Zsuzsanna – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi mindent dobhatunk a cefrébe?

2024. szeptember 14. 08:10

Mikor jó a cefre? Ha utána a pálinka ízében visszaköszön az eredeti gyümölcs, amiből készítették az italt.

Aggasztó minőségű, vegyszerszennyezett paradicsommal árasztja el Marokkó Európát

2024. szeptember 13. 16:10

432 potenciális peszticidre vizsgálták meg a marokkói Souss Massa régióban termesztett 39-féle paradicsomot, és ebből 22 mintánál (56%) pozitív eset született.

Őszi teendők a magaságyásokban

2024. szeptember 11. 08:10

Ki kell húzni, ki kell dobni minden elszáradt növényt még a tél beállta előtt, főleg, ha akadtak köztük beteg vagy fertőzött példányok.

Túl nagy a magyar dió, nem ideális az áruházak számára

2024. szeptember 11. 07:10

A termésátlagok sok esetben a hektáronkénti 1-1,5 tonnát sem érik el, szemben a versenytársainkkal, ahol a 4-5 tonnás hektáronkénti átlag sem szokatlan.

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Elvitte a fagy az idei őszibaracktermés nagy részét

2023. augusztus 23. 07:10

Jelentős károkat okoztak a tavaszi fagyok a hazai őszibarack ültetvényeken, így az átlagosnál jóval gyengébb termés várható ebben az évben.

Ültetvények védelme rügypattanás után

2021. március 12. 10:09

A tavasz közeledtével megindul az őszi vetésű szántóföldi kultúrák mellett a fás szárú növények fejlődése is. Ezzel egyidejűleg azonban a fákra, illetve a termésükre leselkedő kártevők és kórokozók egy része is életre kel és lehetőséget keres arra, hogy életét és szaporodását a gazdálkodók kárára tovább folytathassa.