Zöldség-Gyümölcs

Mit csináljunk a földre hulló, éretlen almákkal?

Agrofórum Online

A gyümölcsfák önszabályozó képességgel rendelkeznek. A gyümölcshullás a fa saját természetes módszere arra, hogy megszabaduljon a felesleges termésektől, amelyeket már nem bír el. Ez a gyümölcshullás rendszerint valamikor júliusban következik be.

Néhány kezdő kertész megijed, amikor azt látja, hogy a fák alatt éretlen gyümölcsök hevernek a földön. Ez azonban teljesen természetes, a lehullott gyümölcsöket pedig sokféleképpen fel lehet használni. A lepotyogott terméssel együtt olyan gyümölcsöket is fel lehet használni, amelyeket mi magunk szedünk le annak érdekében, hogy javítsuk a fán hagyott termés minőségét.

Néha érdemes eltávolítani a gyümölcsök egy részét, ha egy ág különösen nagy terhelésnek van kitéve. A fent marad termés így sokkal szebb lesz és könnyebben érik be, mintha túlzsúfoltan hagytuk volna a gyümölcsöket a fán.

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan készíthet almaecetet a „szélfútta” almákból, amit aztán sokféleképpen hasznosíthat az otthonában.

Házi almaecet készítése

  • Ehhez nincs másra szükség, mint némi cukorra (kb. 50-100 grammra literenként) és vízre, valamint az éretlen gyümölcsökre.
  • A gyümölcsöket meg kell mosni, fel kell vágni, üvegbe szórni és cukros vízzel felönteni, úgy, hogy maradjon egy pár ujjnyi hely az üveg szájánál.
  • Eztán gézlappal le kell fedni, befőző gumigyűrűvel rögzíteni a gézlapot, és hagyni, hogy megerjedjen.
  • Az üveget meleg, sötét helyen kell tartani, ideális esetben 20 fok feletti hőmérsékleten, de ez a nyári időszakban könnyen kivitelezhető.
  • Az üveg tartalmát érdemes időnként megkeverni, de az erjedésre így is legalább 2-3 hetet várni kell. Minél melegebb helyen van az üveg, annál gyorsabban megy végbe az erjedési folyamat.
  • Ha letelt az erjedési idő (ez max. 4 hét), leszűrjük a gyümölcsöket, a levet tiszta üvegbe töltjük – jellegzetes, savanyú szaga van.
  • A házi almaecet főzéshez (saláták készítéséhez), de akár takarításhoz (vízkőoldáshoz, felmosáshoz) is használható.
  • Sokan arra esküsznek, hogy érdemes fogyasztani, mert jót tesz a szervezetnek és segíti a zsírégetést, de például a meddőséggel foglalkozó központokban egyenesen ördögtől valónak tartják, mert erősen savasít, és ily módon gátolja a fogantatást és sokak szerint elősegíti a rákos folyamatok kialakulását.

Természetesen hagyhatunk néhány lehullott gyümölcsöt a kertünkben élő állatok számára is. Vagy egyszerűen csak azért, hogy megrothadjanak és tápanyagokat juttassanak vissza a talajba. Soha nem jó ötlet túlságosan „rendet tartani” a kertben. Az éretlen gyümölcsök egyébként nagyon jól komposztálhatók – aprítsuk fel és keverjük őket a komposztba.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Mi okozhatja az almafán rozsdabarna, zárva maradó virágbimbók megjelenését?

2019. április 27. 04:38

K. György kérdése: Almafáim virágai között találtam rozsdabarna színű virágbimbókat, amik nem nyíltak ki. Mi okozhatta ezt? Mikor kell védekezni ellene?

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

2018. május 3. 07:06

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.

Sok lesz az alma, ha így metszik meg a fát - Az alma szakszerű metszése (I. rész - karcsú orsó)

2019. március 21. 08:39

A termőkorú almafákon a termőrészekkel jól berakódott két-három éves termőgallyak a legértékesebbek.

Gyümölcs Videó