A fenntarthatóságot tartották szem előtt akkor, amikor a hollandiai Made településen egy különleges megoldást választottak a palánták megvilágításához: míg a LED-es fényforrások színhőmérséklete könnyedén beállítható, az üvegházakban előszeretettel használt nagy nyomású nátriumlámpákkal (high pressure sodium – HPS) biztosítható a megfelelő hőmérséklet.
Annak, aki nem ismeri a két világítótest hatásfoka közötti különbséget, érdemes némi magyarázattal szolgálni: míg a HPS rendszer nagy (hő)veszteség mellett állít elő fényt, a LED-nek kiváló a fényhasznosítása, aminek köszönhetően ugyanannyi energiával akár háromszoros hozam érhető el, miközben az üzemideje akár a tízszerese a HPS-ének. További előnye, hogy mivel nem égeti meg a növényt, egészen közel helyezhető hozzá, ráadásul a színhőmérséklete is szabályozható.
Visszatérve a hibrid megoldásra: egyelőre kísérletről van szó, amelyet másfél hektáron próbálnak ki a rendszer fejlesztője és telepítője irányításával. Jelenleg azt vizsgálják, hogy a különféle növényeknek melyik színhőmérséklet a legmegfelelőbb, ezért van szükség arra, hogy ezt a LED-lámpákkal finomhangolni tudják, ugyanis minden egyes növényfaj más megvilágításra fejlődik optimálisan.
Az egész ötletben az a különleges, hogy reagálni tudnak a külső körülményekre: egy meleg nyári napon egyáltalán nincs szükség az üvegházak fűtésére, ebben az esetben elég a LED-lámpákat használni.
Ugyanakkor télen a növények melegítés nélkül nem élnének túl, emiatt jönnek a képbe a HPS-izzók. Egy másik fontos előnye a hibrid világításnak, hogy energiatakarékos, tehát kevesebb energia felhasználásával, környezetkímélő módon is jobb eredmények, termesztéshez ideális környezet, végeredményben nagyobb termés érhető el.
(Fotó: Tomatoworld/Facebook)