18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Zöldség-Gyümölcs

Nyár végi teendők a kertben

Agrofórum Online

Bár nem járnak hűvös szelek, legalábbis akkor, mikor a cikket írom, de bizony vége van a nyárnak. Ezzel együtt pedig számos teendő vár a kertek tulajdonosaira.

Közülük is a legkedveltebb, a legjobban várt: a szüret

Ugyanis mostanra mindenhol beérett a paradicsom, paprika, padlizsán és a tök, de még mindig előfordul az is, hogy valamelyik szomszéd egy-egy cukkinivel lep meg bennünket.

Cukkiniből ananászt?!

A cukkini sokunk kedvence. Ennek oka az, hogy bő termést hoz és rengeteg módon lehet feldolgozni. Pár évvel ezelőtt még igen meglepődtünk volna, ha cukkiniből készült sütivel kínálnak, de mára teljességgel megszokottá vált ez a fajta feldolgozása is. Sőt, az igazán kísérletező kedvűek még hamis ananász befőttet is készíthetnek ebből a termésből.

Nincs szükségünk másra, mint 1 liter vízre, 3 dl ananász, bodza vagy narancs ízű szörpre, ízlés szerinti fahéjra, vaníliás cukorra és végül 30 dkg cukorra. Az elkészítése sem ördöngösség, csupán időt és némi elszántságot igényel, hogy belevágjunk. Hámozzuk meg a cukkinit, ha nagyok a magvak, szedjük ki azokat. A cukkinit kockázzuk fel és főzzük meg, majd a sziruppal tegyük még forrón üvegekbe, majd dunsztba hagyjuk hűlni.

Hajlamos a gombásodásra

Tehát örüljünk a bőséges cukkiniáldásnak. Gond az csupán, hogy más tökfélékhez hasonlóan ez is erősen hajlamos a lisztharmat fertőzésre, ami akár el is pusztíthatja az egész tövet, de legalábbis jelentősen csökkenti vagy megszünteti a terméshozamot. 

Időben kell cselekedni

Ezért folyamatosan figyelni kell, hogy még idejében meg tudjuk állítani a fertőzést. Amennyiben a leveleken fehér, hintőporra emlékeztető bevonat jelenik meg, és a termések vége elkezd bebarnulni, fonnyadni, akkor ne tétovázzunk, cselekedjünk.

Szódabikarbóna megoldás lehet

A korai fázisban nyakon csípett gombás fertőzések szerencsére elég jól kezelhetők, akár biológiai szerekkel is, mint a ként és rezet tartalmazó Bordói lé vagy szódabikarbóna.

Paradicsom felkötözése

Ha terveink szerint haladnak a dolgok, akkor jelenleg a paradicsombokraink csak úgy roskadoznak a pirosló termésektől. De a jóból is megárthat a sok, legalábbis a növénynek! A nagyobb fürtöket vagy tekintélyesebb terméseket kössük fel egy zsinórral, nehogy letörje a súly az egész ágat, mert az nagyon-nagyon bosszantó lehet.

Banánhéjból paradicsom?!

Miután több kiskerttulajdonostól is hallottam, hogy a banánhéj csodát tesz szüret elött (is)  a paradicsommal, úgy döntöttem, én is próbát teszek. Előtte azonban utánanéztem, miért is segíthet ennek a déligyümölcsnek a héja az én palántáimnak.

A banánok rengeteg hasznos mikroelemet tartalmaznak, a kalcium, foszfor, magnézium, nitrogén, kalcium, nátrium mind jó hatással vannak a palántákra. A héjból lehet oldatot is készíteni, több recept is kering a neten, én a következőt próbáltam ki: két banán héját beletettem egy 3 literes üvegbe, felöntöttem vízzel, 30 órát áztattam abban, majd heti gyakorisággal öntöztem a paradicsompalántákat.  Valóban igazolta az alkalmazáshoz fűzött reményeket!

Öntözzük a rózsát!

Ha marad még az energizáló banánkoktélból, akkor érdemes a rózsákat is megöntözni vele. Megfelelő öntözés, és a tápanyag pótlása mellett a rózsa folyamatosan hozza az új virágokat. Ezeket azonban elvirágzás után fontos gyorsan eltávolítani, legalább az első, kifelé nővő ötlevelű ágacskáig vágjuk vissza az adott ágat.

(Fotó: congerdesign/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Rangos elismerés az ÖMKi tájfajta paradicsompalántáinak!

2021. március 1. 11:53

Az 5. helyen végeztünk az 55 Highlights of Hungary jelölt között

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.

Aggasztó minőségű, vegyszerszennyezett paradicsommal árasztja el Marokkó Európát

2024. szeptember 13. 16:10

432 potenciális peszticidre vizsgálták meg a marokkói Souss Massa régióban termesztett 39-féle paradicsomot, és ebből 22 mintánál (56%) pozitív eset született.

Miért nem válik pirossá a paradicsomom? 7 lehetséges ok

2023. augusztus 31. 15:40

Sok kertész bajlódik azzal, hogy az elvetett paradicsomja, vagy a nagy gondossággal felnevelt palántáin termő paradicsomok egyszerűen nem lesznek kellően pirosak – olyanok, mint a boltban kapható társaik.