A feldolgozott burgonyatermékek keresletének visszaesése hosszabb távon is súlyosan negatív következményekkel járhat a gazdálkodók és az élelmiszeripar számára is Németországban.
A fagyasztott és hűtött burgonya iránti kereslet szinte katasztrofális mértékben zuhant a koronavírus terjedésének ideje alatt. A gasztronómiai egységek, az étkezdék és éttermek forgalmának csökkenése, vagy több hétre történő megszűnése miatt Európában több százezer tonnányi burgonya halmozódott fel.
Ezt a fel nem használt mennyiséget takarmányként állatok etetéséhez vagy biogázüzemekben próbálják hasznosítani. Ezek mellett egyéb ártalmatlanítási ötletek is felmerültek. – A szakemberek középtávon sem számítanak a helyzet jelentős javulására. A következmények rendkívül súlyosak – hangoztatta Horst-Peter Karos, a Gyümölcs-, Zöldség- és Burgonyafeldolgozó Szövetség ügyvezető igazgatója az agararheute.com oldalnak.
A burgonyapiacon tapasztalható gazdasági veszteségek miatt a német gazdálkodók már a berlini kormányzathoz fordultak pénzügyi támogatásért. Emellett azonban a burgonyafeldolgozó iparnak is támogatásra van szüksége – tette hozzá Horst-Peter Karos. A gasztronómiai egységek, étkezdék és a rendezvényszervezők értékesítése is jelentősen csökkent rövid és középtávon. Számos helyen a csődveszély kockázata is felmerült. Arra számítanak az iparágban, hogy a koronavírus járvány enyhülése után sem térnek vissza a korábbi exportmennyiségek.
A szakmai szövetség úgy véli, hogy mind a kiskereskedőknek, mind a fogyasztóknak új típusú hozzáállásra lehet szükségük a jövőben. A kiskereskedőknél a burgonyából készült termékek kínálatát kellene bővíteniük és pénzt kellene fordítaniuk ezek reklámozására, népszerűsítésére. Az értékláncot kellene újra gondolni a szövetség álláspontja szerint.
„Abból a feltételezésből indulunk ki, hogy a fogyasztói hangulat hajlandó támogatni a bajba került ágazatot és több burgonyából készült terméket lenne hajlandó vásárolni, ha megfelelő információkkal rendelkeznének a szegmensről. Erre alapozva egy konkrét cselekvési tervet kellene létrehozni, aminek az eredménye a teljes német burgonyaágazat kilábalása lehetne. A termesztőknek és a feldolgozóknak, illetve az ezekben dolgozó embereknek is szükségük lenne egy nagyobb mértékű összefogásra” – húzta alá Horst-Peter Karos, a Gyümölcs-, Zöldség- és Burgonyafeldolgozó Szövetség ügyvezető igazgatója.