Zöldség-Gyümölcs

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

Agrofórum Online

Sok mezőgazdasági termelő szerint hátrányukra változtak az egyszerűsített foglalkoztatás feltételei, a szigorítás ugyanis jelentősen megnehezíti például az idénymunkások alkalmazását.

Ez a csúcsszezonban majd visszaüthet, pedig már így is nehéz a megfelelő létszámú kézi munkaerőt előteremteni például a zöldségek és gyümölcsök betakarításához. A kormány az intézkedéstől többletbevételt remél.

A hvg cikke szerint viszont a negatív hatások óriási veszteséget okozhatnak. Az írásban megszólal Apáti Ferenc, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke is, aki szerint

nonszensz, hogy az erősen munkaerőhiányos gazdasági környezetben nem könnyítjük, hanem nehezítjük a dolgozó kézhez jutást.

Az akkor még önálló (mára a nemzetgazdasági tárcába olvadt) Pénzügyminisztérium – mezőgazdasági szempontból – holtidőszakban, 2024 decemberében szigorított az egyszerűsített foglalkoztatásról (efo) szóló törvényen. Különféle alkalmi munkák mellett ez szabályozza a mezőgazdasági idénymunkát is.

A törvénymódosítás alapján jelentősen nőtt a közteher mértéke: 2025. február 1-jétől idénymunkánál naponként a minimálbér 0,75 százalékát, alkalmi munka esetén a 1,5 százalékát kell befizetnie a munkáltatónak.

A minimálbér emelkedése miatt mindez 2024-hez képest 62 százalékos emelkedést jelent. Idénymunkánál 1334-ről 2181 forintra, alkalmi munkánál 2668-ról 4362 forintra ugrott a munkások után fizetendő közteher – olvasható a hvg összefoglalójában.

Nagy érvágást jelent az is, hogy a csúcsidőszakra időzítettek egy másik szigorítást. 2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között, míg a jogszabály korábban munkáltatónként határozta meg a 120 napot.

Vagyis aki egy helyen már ledolgozta a 120 napot idénymunkásként, utána nem szegődhet el másik munkaadóhoz hasonló feltételekkel, pedig így is „lasszóval” kell fogni az alkalmas dolgozókat. Nyilvánvaló, hogy a változtatás a zöldség- és gyümölcstermesztésben máris pánikot okozott, hiszen ez a szektor a mezőgazdasági idénymunkások egyik legnagyobb foglalkoztatója.

További részletekért KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

70 ezer idénymunkást vár a brit mezőgazdaság

2020. május 20. 09:33

A mezőgazdaságban segédkező kelet-európai idénymunkások ilyenkor szokásos számának hozzávetőleg a harmada érkezett Nagy-Britanniába a koronavírus-járvány miatt - mondta kedden a brit környezetvédelmi és élelmezésügyi miniszter.

Továbbra sincs ember mezőgazdasági feladatokra

2020. április 24. 13:39

Csak részben jelenthet megoldást a mezőgazdaság akut munkaerő-igényére a más ágazatok nehézségei miatt felszabaduló munkaerő. Az elbocsátott dolgozók közül főként azok mehetnek majd idénymunkákra, akiknek már van tapasztalatuk ebben és közel élnek a termelés helyszíneihez – véli Malatinszki György. A Malagrow Kft. ügyvezetője szerint a mezőgazdasági szereplők számára hosszabb távon kifizetődőbb a technológiai fejlesztésre, a professzionális árutermelés feltételeinek megvalósítására koncentrálni.

Kevés az idénymunkás Nagy-Britanniában

2020. április 27. 09:16

A brit kormány becslése szerint az idei gyümölcsszezonban a betakarítási munkákhoz szükséges külföldi munkaerőnek alig a harmada érkezik Nagy-Britanniába.

A mezőgazdasági idénymunka (EFO) igénybevételének és elszámolásának szabályai

2019. szeptember 4. 10:55

Az ősz a mezőgazdasági idénymunka fő szezonja. Mik a fontos pontok, amelyekkel érdemes tisztában lenni? Tudta például, hogy az idénymunkával szabadság is keletkezik, amit meg kell váltani?