Sok mezőgazdasági termelő szerint hátrányukra változtak az egyszerűsített foglalkoztatás feltételei, a szigorítás ugyanis jelentősen megnehezíti például az idénymunkások alkalmazását.
Ez a csúcsszezonban majd visszaüthet, pedig már így is nehéz a megfelelő létszámú kézi munkaerőt előteremteni például a zöldségek és gyümölcsök betakarításához. A kormány az intézkedéstől többletbevételt remél.
A hvg cikke szerint viszont a negatív hatások óriási veszteséget okozhatnak. Az írásban megszólal Apáti Ferenc, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke is, aki szerint
nonszensz, hogy az erősen munkaerőhiányos gazdasági környezetben nem könnyítjük, hanem nehezítjük a dolgozó kézhez jutást.
Az akkor még önálló (mára a nemzetgazdasági tárcába olvadt) Pénzügyminisztérium – mezőgazdasági szempontból – holtidőszakban, 2024 decemberében szigorított az egyszerűsített foglalkoztatásról (efo) szóló törvényen. Különféle alkalmi munkák mellett ez szabályozza a mezőgazdasági idénymunkát is.
A törvénymódosítás alapján jelentősen nőtt a közteher mértéke: 2025. február 1-jétől idénymunkánál naponként a minimálbér 0,75 százalékát, alkalmi munka esetén a 1,5 százalékát kell befizetnie a munkáltatónak.
A minimálbér emelkedése miatt mindez 2024-hez képest 62 százalékos emelkedést jelent. Idénymunkánál 1334-ről 2181 forintra, alkalmi munkánál 2668-ról 4362 forintra ugrott a munkások után fizetendő közteher – olvasható a hvg összefoglalójában.
Nagy érvágást jelent az is, hogy a csúcsidőszakra időzítettek egy másik szigorítást. 2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között, míg a jogszabály korábban munkáltatónként határozta meg a 120 napot.
Vagyis aki egy helyen már ledolgozta a 120 napot idénymunkásként, utána nem szegődhet el másik munkaadóhoz hasonló feltételekkel, pedig így is „lasszóval” kell fogni az alkalmas dolgozókat. Nyilvánvaló, hogy a változtatás a zöldség- és gyümölcstermesztésben máris pánikot okozott, hiszen ez a szektor a mezőgazdasági idénymunkások egyik legnagyobb foglalkoztatója.