Zöldség-Gyümölcs

Törökország, Egyiptom és Marokkó a fügetermelés élvonalában

Agrofórum Online

Törökország a legnagyobb fügetermesztő ország a Földön, Egyiptom a második, a harmadik helyet pedig a szintén észak-afrikai Marokkó szerezte meg a rangsorban.

Egy év alatt 310 ezer tonna fügét termesztettek Törökországban, amely vezeti ezt a rangsort. A fügetermelői világranglista dobogójára Egyiptom és Marokkó fért még fel 225 ezer és 153 ezer tonnával. Irán negyedik 130 ezer tonnával, Algéria pedig ötödik 114 ezer tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felét az Európai Unió tagországai közül a legtöbb fügét termelő Spanyolország vezeti 51,6 ezer tonnával. Hetedik helyen Szíria áll 43 ezer tonnával, majd az Egyesült Államok következik 28 ezer tonnás fügeterméssel. A TOP10 mezőnyét Tunézia és Afganisztán zárja 24,6 ezer és 24,3 ezer tonnás mennyiséggel.

TOP 10 fügetermelő ország (tonna)

A legtöbb fügét exportáló ország a termelői TOP10-ben nem is szereplő Szaúd-Arábia 6,7 ezer tonnával. Második a hazánkkal szomszédos Ausztria 5,6 ezer tonnával, amelyet importból szerez be. A harmadik helyen az Egyesült Arab Emirátusok áll 3,5 ezer tonnával, őket Spanyolország követi 3,3 ezer tonnával. Az exportlistán az ötödik helyen álló Hollandia 2,98 ezer tonna fügét értékesít külföldön az importból beszerzett termékből. Érdekes, hogy az importnagyhatalom Hollandiát a füge területén Ausztria megelőzi. Az exportlista TOP 10-mezőny második felében Olaszország, Irán, Brazília, Németország és Mexikó található.

A legtöbb fügét importáló ország tízes listáján Németország az első 9,9 ezer tonnával. Franciaországban a második legnagyobb a behozatal 8 ezer tonnával, majd Ausztria következik 7,7 ezer tonnával. Ezután jön Oroszország 5,9 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen az Egyesült Arab Emirátusok áll 3,9 ezer tonnás füge-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein Svájc, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Kína és Hollandia sorrend alakult ki 2019-ben a FAO adatai szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Hogyan termesszünk fügét?

2020. augusztus 13. 11:13

Idén elhatároztam, hogy ültetek fügéket a kertbe, nagyon szeretem a gyümölcsét. Vannak-e kártevői, mire számíthatok, kell-e majd permetezni gyakran?

Milyen károsítói vannak a fügének?

2022. október 29. 04:37

Milyen károsítói vannak a fügének, és mivel védekezhetek ellenük? Gyakori kezelés szükséges?

Milyen helyet válasszunk a fügének a tavaszi ültetéskor?

2024. április 10. 04:36

Mire ügyeljünk a füge tavaszi ültetése során? Milyen helyre ültessük? Hogyan ápoljuk?

Levélrozsda támadta meg a füge levelét?

2022. július 22. 04:36

Fiatal (kapott) fügebokron nagyon szép termés ígérkezik, de megjelent a leveleken a füge levélrozsda. Mivel permetezhetem?