Zöldség-Gyümölcs

„Új hagymát” a világnak!

Agrofórum Online

A Wageningen Egyetem (WUR) kutatóinak sikerült feltérképezni a vöröshagyma (Allium cepa) genetikai állományát.

Az egyetem által nyert kutatási eredmények lehetővé teszik a különböző betegségekkel szembeni rezisztencia, és kedvező tulajdonságok gyorsabb kialakítását. Az új, szárazságtűrő hagymafajták nemesítése például ilyen módon nem ütközik a klasszikus értelemben vett időkorlátokba: a hagyma iránt globális szinten radikálisan növekvő igény így kielégíthetővé válhat. Az immár feltárt genetikai állomány segítségével lehetőség nyílik a tulajdonságok igény szerinti alakítására. A szakemberek elmondása alapján a DNS-szekvenciák ismeretével felére csökkenthető a nemesítés körülményes folyamata (jutányosan 6-7 évre).

A kutatás időszaka alatt a WUR három vállalattal kötött együttműködési szerződést: a Bejo Zaden, a De Groot en Slot, valamint a ServiceXS cégekkel. A munkának akadémiai támaszt a japán Yamaguchi (Prof. Masayoshi Shigyo) és Tohoku Egyetemek (Prof. Shusei Sato) biztosítottak.

Egy kis „hagymaügy” a nagyvilágból:

  • Évente mintegy 800 000 tonna többlet hagymára van szükség a népességnövekedés okozta fokozódó igények lefedésére.
  • A hollandok évente körülbelül 7 kilogramm hagymát fogyasztanak fejenként. Az évi egy főre eső fogyasztás Líbiában a legmagasabb: 35 kilogramm.
  • A hagyma, természetes olajtartalmának köszönhetően fényezőként is használható.

Forrás: https://www.wur.nl/nl/nieuws-wur/Show/Uiengenoom-geeft-eindelijk-zijn-geheimen-prijs.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Hol a legjövedelmezőbb Magyarországon kukoricát termeszteni?

2020. május 5. 08:45

Vetőmag, talajfertőtlenítő, növényvédő szer, műtrágya, lombtrágya, hogy csak a legfontosabb input anyagokat említsük. Egyesével sem könnyű dönteni, de ha komplex termesztéstechnológiáról beszélünk hozzávehetjük a talajmunkát, a vetőgépet, a permetezőgép fúvókáját, az aratást, betárolást is és sort szinte a végtelenségig folytathatnánk.

Oktatás, kutatás: együttműködést kötött a Széchenyi István Egyetem és a Nébih

2022. október 22. 10:37

A partnerség lehetőséget ad közös konferenciák, előadássorozatok elindítására, amelyek a szélesebb társadalmi rétegek felé is be tudják mutatni, miért fontos a minőségi alapanyag és a minőségi élelmiszer fogyasztása.

A növényvédő szerek miatt veszítheti el hatékonyságát az antibiotikum-terápia egyik utolsó védvonala?

2022. november 20. 06:32

– Az antibiotikum-rezisztencia globális terjedésének köszönhetően az elmúlt években számos humán- és állatgyógyászati készítmény veszített hatékonyságából, így a fertőző betegségek leküzdése mind nagyobb kihívás elé állítja az orvostudományt. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatói az egyik legjelentősebb opportunista kórokozó baktériumfaj, a Pseudomonas aeruginosa esetében fedeztek fel kulcsfontosságú összefüggést a növényvédőszer-használat és az antibiotikum-rezisztencia kialakulása között.

Mit bizonyít, ha bizonyítjuk, hogy az állatok is szoronganak?

2024. október 27. 10:10

Kutatók kiscsirkék hangját tanulmányozták stresszhelyzetben, aminek érdekes állatjóléti vonatkozásai vannak. Avagy egy állatnak is vannak érzelmei.