Zöldség-Gyümölcs

„Új hagymát” a világnak!

Agrofórum Online

A Wageningen Egyetem (WUR) kutatóinak sikerült feltérképezni a vöröshagyma (Allium cepa) genetikai állományát.

Az egyetem által nyert kutatási eredmények lehetővé teszik a különböző betegségekkel szembeni rezisztencia, és kedvező tulajdonságok gyorsabb kialakítását. Az új, szárazságtűrő hagymafajták nemesítése például ilyen módon nem ütközik a klasszikus értelemben vett időkorlátokba: a hagyma iránt globális szinten radikálisan növekvő igény így kielégíthetővé válhat. Az immár feltárt genetikai állomány segítségével lehetőség nyílik a tulajdonságok igény szerinti alakítására. A szakemberek elmondása alapján a DNS-szekvenciák ismeretével felére csökkenthető a nemesítés körülményes folyamata (jutányosan 6-7 évre).

A kutatás időszaka alatt a WUR három vállalattal kötött együttműködési szerződést: a Bejo Zaden, a De Groot en Slot, valamint a ServiceXS cégekkel. A munkának akadémiai támaszt a japán Yamaguchi (Prof. Masayoshi Shigyo) és Tohoku Egyetemek (Prof. Shusei Sato) biztosítottak.

Egy kis „hagymaügy” a nagyvilágból:

  • Évente mintegy 800 000 tonna többlet hagymára van szükség a népességnövekedés okozta fokozódó igények lefedésére.
  • A hollandok évente körülbelül 7 kilogramm hagymát fogyasztanak fejenként. Az évi egy főre eső fogyasztás Líbiában a legmagasabb: 35 kilogramm.
  • A hagyma, természetes olajtartalmának köszönhetően fényezőként is használható.

Forrás: https://www.wur.nl/nl/nieuws-wur/Show/Uiengenoom-geeft-eindelijk-zijn-geheimen-prijs.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

2025. január 14. 11:10

A gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!

Jó szezont zárt a Corteva Agriscience szarvasi vetőmagüzeme

2021. december 2. 06:36

A Corteva Agriscience magyarországi vetőmagtermelése 200 partnert is meghaladó termelői körben történik, mindezt 400-450 táblán megvalósítva.

Málnatermesztés agrárerdészeti módszerekkel?

2023. április 18. 10:41

A MATE Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutatóközpont Fertődi Kutatóállomásán napjaink meteorológiai szélsőségeinek kiküszöbölésére technológiai kísérletekben, árnyékolási rendszerekben, agrárerdészeti módszerekkel keresik a megoldást a szélsőségek tompítására.