Zöldség-Gyümölcs

Újabb elismerést kaptak a szentesi termelők

DélKerTÉSZ

A 2024-es Érték és Minőség Nagydíj Tanúsító Védjegyével gazdagodott a 350 szentesi termelő családot tömörítő DélKerTÉSZ (Délalföldi Kertészek Szövetkezete).

A Szövetkezet díjnyertes terméke ezúttal a pritamin paprika, vagy más néven paradicsompaprika, amely a Hungarikumok Gyűjteményébe tartozó Szentesi paprika egyik kevésbé ismert, ám évszázados múlttal rendelkező típusa.

A gazdaság szinte teljes palettáját felölelő 45 főcsoport több mint 100 témakörében hirdették meg az Érték és Minőség Nagydíj Pályázatot – a legkiválóbb termékek és szolgáltatások versenyét – a Kárpát-régió egész területén. Szeptember 12-én, az Országház Főrendiházi Üléstermében, ünnepélyes keretek között került sor a díjak átadására.

A díjnyertes pályázók között szerepel a 350 szentesi termelő családot tömörítő DélKerTÉSZ, amely a Hungarikumnak számító Szentesi paprika egyik fajtájával, a pritaminnal nyerte el a kitüntető címet.

Büszkék vagyunk rá, és nagyon jó visszajelzés számunkra ez a díj, ugyanis azt jelenti, hogy jó úton haladunk. A DélKerTÉSZ termelői mindent megtesznek annak érdekében, hogy egyre több jó minőségű magyar zöldség kerülhessen a boltok polcaira, és jusson el az emberekhez” – mondta Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke.

A díjnyertes pritamin története

A Hungarikumok Gyűjteményét gazdagító Szentesi paprika egyik kevésbé ismert típusa az étkezési pritamin paprika, vagy más néven paradicsomalakú paprika (paradicsompaprika). Termesztése évszázados hagyományokra nyúlik vissza a szentesi régióban, amelyet elsősorban szabadföldben termesztettek.

A DélKerTÉSZ tagjai 2003-2006 és 2012-2014 között kisebb területen termesztettek paradicsom alakú paprikát, majd ezt követően egy időre háttérbe szorult ez az édes, vastag húsú paprikaféle, mígnem 2022-ben a Szövetkezet célkitűzésévé vált, hogy a bolgárkertészek által is szívesen termelt típust újra bevezesse és megismertesse a fogyasztókkal, és régi-új termékként színesíthesse vele termékpalettáját.

A termés vastag húsú, mélypiros színű, bogyója lapított gömb alakú, íze kiemelkedően édes, zamatos, C-vitamin tartalma pedig kiemelkedően magas. Köztudott, hogy Szent-Györgyi Albert paradicsompaprikából vonta ki ezt a szervezet számára nélkülözhetetlen vitamint.

Fókuszban a környezetvédelem és energiahatékonyság

A DélKerTÉSZ kiemelt célkitűzésének tekinti a fenntartható fejlődést. Szövetkezet tagjai a komplex, integrált termesztést tartják szem előtt, melynek része a biológiai növényvédelem, az oltott palánták és biostimulátorok alkalmazása. A zöldségek termesztése során használt fóliákat és üvegházakat termálvíz felhasználásával fűtik.

Kiemelt szempontként tekintenek a vegyszerhasználat visszaszorítására, így óvva a termőtalajt és a vizet a környezeti károktól, valamint biztosítva a fogyasztók számára a még biztonságosabb termékeket. Ennek köszönhetően 2014-ben elnyerték az Élelmiszerbiztonságért díjat.

A Szövetkezet csomagológépei papíralapú és biológiailag lebomló csomagolások használatára is alkalmasak, továbbá 2017 óta végeznek kísérleteket a témában, melynek fő célja a teljes átállás a fenntartható csomagolóanyagok alkalmazására.

A fenntarthatóságot és energiahatékonyság optimalizálását támogatja továbbá a 2020-ban létesített, úgynevezett VISSZ-VATT rendszerű napelem park, a 2023 során kialakított hőszivattyús rendszer, valamint az idei évi tervek között szereplő nagy teljesítményű energiatároló és aggregátor, mellyel 85%-ban tudják kiváltani a fosszilis villamos energiát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

2024. október 10. 09:40

A már emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsben található szerves anyag remekül komposztálható, de néhány állat is szívesen csemegéz belőle.

Mi is termeszthetünk pak choit, sőt, el is tehetjük télire

2024. október 6. 08:10

A pak choi vagy bordáskel egy izgalmas leveleszöldség-alternatíva, amelyet érdemes megkóstolni, sőt, a termesztése is egyszerű.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Díjátadó ünnepséggel vette kezdetét a 20. Gyulai Pálinkafesztivál

2019. április 13. 09:54

A pálinkafesztivál nyitónapján bemutatták a Kárpát-medencei Nemzeti Összetartozás Pálinkáját is, amely magyarországi pálinkákból és határon túli párlatokból készült. A közönséget a pálinkák és a gasztronómiai bemutatók mellett számos koncerttel várják.