Életmód, gasztronómia

Töltött dagadó

Agrofórum Online

A mi családunkban ez A töltött hús, így, ebben a formában, ezzel a töltelékkel.

Mert persze lehetne variálni: csirkecomb bőre alá tölteni ugyanezt a tölteléket, vagy tenni bele gombát, szalonnát, mert úgy is finom lehet, és úgy tudom, hogy sokan csirkemájat is kevernek a masszába, de nálunk ez a verzió vált be a legjobban. Friss krumplipürével tökéletes téli ebéd. Forrón kicsit nehéz szép szeleteket vágni belőle, de azért megoldható. Szerencsére hidegen is nagyon jó, így nyugodtan rá lehet járni ebéd után pár órával is – olyankor már a szeletelés is könnyebb lesz.

Bár van, hogy olyan nagy a dagadó, hogy kell hozzá az összes töltelék, azért az a legjobb, ha kimarad egy kis adag, amiből tudunk mellé gombócokat készíteni. A kisfiam például csak azt eszi meg – egyelőre – és én is imádom, így van, hogy eleve 1,5-szeres adagot készítek a töltelékből, és így a dagadóba is jut, és mellé is.

Hozzávalók:

  • 1 nagy darab sertésdagadó
  • 2 db zsömle
  • 4 db főtt tojás
  • 2 db nyers tojás
  • 1 kis csokor petrezselyemzöld
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1-2 kiskanál só, bors, pirospaprika (ízlés szerint)
  • 2 evőkanál zsír
  • 6-7 evőkanál zsemlemorzsa

A húst alaposan megmossuk, majd besózzuk (a belsejét is). Megfőzzük a 4 tojást és kockákra vágjuk. A zsemléket beáztatjuk egy kis vízbe, majd kinyomkodjuk, és a tojáshoz adjuk. A vöröshagyma egyik felét apróra kockázzuk, és a zsiradékon megfonnyasztjuk. A hagyma másik felét is felaprítjuk, és a töltelékhez adjuk. Hozzáadjuk a fűszereket, az apróra vágott petrezselymet, a kihűlt fonnyasztott hagymát – a zsiradékkal együtt – hozzáütjük a két nyers tojást és összekeverjük a 6-7 evőkanál zsemlemorzsával. (Fokozatosan érdemes hozzáadni a zsemlemorzsát. Az a jó, ha a massza nem túl kemény, de nem is hullik szét.) Kézzel összegyúrjuk. Közepesen lágy masszát kapunk.

Ezt a masszát a dagadó belsejébe töltjük. (Egy fakanállal könnyebb dolgozni, így a végébe is jobban be tudjuk tolni a tölteléket.) A végét hústűvel összezárjuk, ha túl sok a töltelék, akkor a maradékból gombócokat formázunk. Egy zománcos tepsibe helyezzük a megtöltött húst és a gombócokat, olajat, vagy zsírt teszünk a tepsibe és 1-2 dl vizet öntünk alá. Letakarjuk alufóliával és 200-220 fokon sütjük, kb. 1 óra után levesszük az alufóliát, meglocsoljuk az alatta lévő zsiradékkal a tetejét, és pirosra sütjük. (Gázsütőt a végén alsó lángra kapcsoljuk, hogy az alja is megpiruljon).

Krumplipürével és savanyúsággal tálaljuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A malacfarokkurtítás a múlté - Van jobb megoldás!

2023. október 17. 09:10

A farokrágás gyakori probléma a sertéstartó gazdaságokban. Megelőzése, megszüntetése érdekében sokszor alkalmazzák a gazdák a rutinszerű farokkurtítást, amely állatjóléti szempontból kifogásolható módszer. Jó tudni, hogy a farokrágás kiváltó okainak megszüntetésével jó eséllyel megelőzhető a farokrágás kialakulása.

Merre tovább sertéságazat?

2018. március 29. 13:21

Kedvező irányba mozdult el a hazai sertéságazat - derült ki az Agrármarketing Centrum konferenciáján.

Most még fontosabb az ASP elleni védekezés

2020. április 24. 08:33

Az ASP elleni védekezésben továbbra is elsődleges feladat a vírus házisertés-állományokba való bekerülésének megakadályozása.

Figyeljünk oda a plakátokra a budai erdőkben!

2019. október 7. 08:02

Fontos, hogy az erdők lezárására nem kerül sor, a turistaútvonalak továbbra is látogathatóak.