A tej a nőstény emlős állatok tejmirigyeinek kiválasztott váladéka, ami az utódok táplálásában játszik szerepet. Egyes haszonállatok teje emberi fogyasztásra is alkalmas. Hazánkban a szarvasmarha, a juh és a kecske tejhasznú fajtáit tartják tejtermelési céllal. A tej összetétele nagyban függ attól, hogy milyen állattól származik. A szárazanyag-tartalom átlagosan 10-13%, amit a tejfehérje, tejzsír, tejcukor és ásványi anyagok alkotnak. Magyarországon leginkább tehéntejet fogyaszt a lakosság, az elmúlt években 150-165 liter/fő/év volt az átlagos tejfogyasztás (KSH). 2017-ben a tehéntej-termelésünk 1 915,8 millió liter, a juhtej-termelésünk 1,763 millió liter, kecsketej-termelésünk 3,586 millió liter volt a KSH adatai szerint. A tej fogyasztható nyersen és feldolgozott termékként különböző tejtermékek és tejkészítmények formájában. A tejágazat aktuális híreit megtalálja az Agrofórum Online tartalmai között.
2025. január 2.
Akár öt napig fertőzhet a madárinfluenza vírus a fertőzött tehén tejéből. Hőkezeléssel viszont a vírus örökítőanyaga tönkremegy.
2024. december 3.
Van egy ország, ahol ugyan kevés tejelő szarvasmarha él, de egy meglepő ötlettel abból készítenek „tejet”, amiből viszont sok van: halból.
2024. november 9.
Egy egyetemi tanulmány szerint az A2 tej fogyasztásával nem előzhetők meg a gyulladásos eredetű bélbetegségek.
2024. november 8.
Kína mindent megtesz azért, hogy csökkentse az importszükségleteit tej- és tejtermékekből. Egyelőre azonban rászorul a behozatalra.
2024. október 21.
Bár a tejelőtehén-állomány tovább csökken, a teljesítménynövekedésnek köszönhetően nem lesz visszaesés a tejtermelésben az Európi Unióban.
2024. október 18.
Az Európai Unió és Kína között a kínai elektromos autókra kivetett vámok miatt kialakult feszültség most az európai tejtermelőket is érintheti.
2024. május 28.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a lehetséges indokokat, hogy kiknek, miért jobb inkább elkerülni, mint elfogyasztani a tehéntejet.
2024. március 31.
A 32. Magyar Innovációs Nagydíj bíráló bizottsága sikeres innovációnak minősítette a MATE égisze alá tartozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. fejlesztését.
2024. március 16.
Európai uniós szinten 2035-ig több mint 2 millióval csökkenhet a tejelő tehénállomány, miközben az egy tehénre jutó tejhozamok növekedni fognak.