Házikert

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

Agrofórum Online

A januári időszak arról szól egy hobbikertben és egy kisebb gazdaságban is, hogy számot vetünk a tavalyi évvel, levonjuk a következtetéseket, hogy mit csináljunk másképp. És elkezdhetünk tervezni. 5+1 tippet hoztam az eredményes kerti szezonért.

Januárban tehát a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát. Mivel minden szezon más, így most olyan tippeket hozok, amivel nagyjából fel lehet készülni a legtöbb dologra, ami csak érhet minket majd idén.

Aszály lesz várhatóan, ha az előző éveket nézzük

Mivel az elmúlt évek alapján le lehet vonni a tapasztalatot, hogy nagy aszály lesz országszerte, néhol talán nem, de legtöbb helyen sújtani fogja az országot, így készüljünk fel erre inkább, minthogy meglepetés érjen.

Az esővízgyűjtés sem olyan egyszerű már: de miért is? Mert ha nincs eső, akkor feleslegesen vásárolunk ezerliteres tartályokat, ami nincs, abból nehéz gyűjteni esővizet. Így akkor inkább a víztakarékos, vagy más víztározós eljárások felé érdemes kacsingatni.

Újabban újra felkapták spanyolviaszként a víztározós, önöntözős magaságyásokat. Bár mi lassan 8 éve ebben termelünk, közepes mezőgazdasági termelésben is, most mint újhullámos dolog került előtérbe. Az internet meg tele van az általunk már használt tervrajzokkal és videókkal, alig van eltérés a módszerek között. Építsünk víztározós ágyásokat!

Jó fajtaválasztás a helyi mikroklímához

Ha eddig azt gondoltuk, hogy nem olyan fontos a fajtaválasztás, maximum azért érdekes, mert nagy és szép és finom termés kell, most már inkább az a fontosabb, hogy az adott fajta alkalmas legyen a mi helyi klímánkon a termesztésre. Figyeljünk nagyon oda, hogy ne intenzív, fóliaházakba való fajtákat vásároljunk, hanem keressük meg akár a helyi, tájjellegű fajtákat, amit géncentrumból is meg lehet venni ilyenkor még az év elején! Ezek az adott tájegységre való, szelektált fajták, melyek alkalmazkodtak a helyi időjárási viszonyokhoz és talajadottságokhoz is.

A víztakarékos, vagy más víztározós eljárások felé érdemes kacsingatni (fotó: Pexels)

Minden jó helyen volt ott, ahol tavaly volt?

Lehet, hogy furcsán hangzik a dolog, de nagyon is fontos kérdés. A legtöbbször random helyen alakítjuk ki a veteményest, a díszágyásokat, kedvünk szerint, majd rájövünk, hogy valami nem oké. A valami nem oké felkiáltás mellett a háttérben ott húzódik az is, hogy nem maradnak meg a növények, nem férünk hozzá amikor karbantartani kell, nem tudjuk jól öntözni, nem lehet megfelelően körbenyírni fűnyíróval és a lista igencsak hosszú.

Mielőtt elkezdjük az idei évet, érdemes ezeket a problémákat kiküszöbölni. Nézzük meg, hogy elrendezésben mi volt a probléma. Ha például túl széles veteményes ágyásokat alakítottunk ki, akkor idén osszuk fel maximum 120 cm szélesekre, hogy kartávolságra kerüljön minden, körbejárható legyen minden sor, és a növényvédelemnél is jól hozzáférjünk.

Gyümölcsfák metszése vagy koronaalakítása

Nem ért egyszerre a gyümölcs? Nem fértünk hozzá a fa belsejéhez és sok volt a moníliás probléma? Egyszerűen csak nem érjük már fel a gyümölcsszedéskor? Szétrepednek az ágak?

Ilyenkor keressünk egy olyan számunkra is megfelelő koronaformát, amivel nemcsak megoldhatók ezek a problémák, de a fa is hosszabb élettartamot tud elérni. Sok esetben egy jó koronaformával, mint szilvánál a vázakorona, akár a növényvédelmen is sokat spórolhatunk és a kézi szedés is nagyban leegyszerűsödik. Idős fákat is visszább lehet metszeni, ha túl magasak és már létráról sem érjük el a legfelső részeit.

Túl sok növényvédelmi problémánk volt?

Házikertben is gyakori jelenség, hogy a kerttulajdonosnak meggyűlik a baja a növényvédelemmel. Ez a legtöbb esetben a zsúfolt és nem megfelelő növényválasztással is magyarázható.

Veteményes szinten is vannak olyan zöldségnövények, melyeket szeretünk ugyan, de rengeteg kártevőt tudnak bevonzani. Tipikusan a káposztafélék ilyenek, és ha például őket likvidáljuk a kertből, akkor ez már nagyban hozzájárul a problémák csökkentéséhez.

Ugyanígy egy jó növénytársítás is megfelelő lehet. Gondoljunk csak az egymást segítő növények rendszerére, amikor hatékonyan lehet ideális társításokat úgy kialakítani, hogy lecsökkentjük hosszútávon a növényvédelmi gondokat. Dísznövényeknél ide tartozik a menta-rózsa-levendula, vagy a veteményesben a paradicsom-bazsalikom-fokhagyma kombináció is.

Kerttervezés könnyedén

Ha a tervezés során nem akarunk kockás füzetbe írogatni, rajzolgatni, akkor ma már elérhetők biokerttervező applikációk, amiket telefonra letöltve pikk-pakk használhatunk is ingyenesen. A program „gondolkodik helyettünk” és az elkészített tervet csak ki kell nyomtatni, és kész!

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

AMAZONE - AGRITECHNICA Innovations 2022 - II. rész

2021. október 24. 05:36

Az Amazone Group közelmúltban tartott igen gazdag virtuális bemutatójának második fejezetében folytatjuk az újdonságok ismertetését.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

A szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződése napjainkban (1.) - Termelési viszonyok, vetésszerkezet, növénynemesítés

2019. június 8. 07:33

A cikksorozat első részében a változó termelési szerkezet és a termelésben megjelenő modern fajták szántóföldi kártevők jelentőségének átrendeződésében betöltött szerepét mutatja be a szerző.