4℃ -6℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Az árvácska megvéd a betegségektől?

Agrofórum Online

A tavasz egyik legszebb, legstrapabíróbb virága kétségkívül az árvácska, ami több száz éve ismert és kedvelt növény, és amelyet ma már nemcsak a virágládák, de a legkülönlegesebb fogások díszítésére is használnak.

Színes „gondolatok”, amelyek szebbé teszik a világot

A Pansy név a francia „pensée” szóból származik, ami „gondolatot” jelent. Ezek a szépséges virágok a viktoriánus korban az emlékezés szimbólumai voltak. Az árvácska gyakran került az ún. „tussie-mussi”-ba, amely olyan mini csokor voltak, amelyeket azért hordtak maguknál az emberek, hogy ha büdös területeken haladtak át, a virágot az orrukhoz tartva ne érezzék a kellemetlen szagokat.

Úgy vélték akkoriban, hogy az árvácska a betegségektől és fertőzésektől is megvéd, de ez persze nincs így. Éppen ezért a virágot és ezeket a kis csokrokat lehetett kalapon, frizurában, kabátra vagy ruhára tűzve is hordani, de kézben is lehetett tartani. Sok esetben a hajadonok a kérőiket ajándékozták meg a saját mini csokrukkal, érzelmeik viszonzásának jeleként.

Árvácska ismerete 2400 éve

Az árvácska (Viola × wittrockiana) Európában őshonos, és ősi fajták természetes mutációjából alakult ki. Az első vadon termő árvácskát valamikor az i. e. 4. század környékén azonosították.

Az 1800-as évek elején William Thompson növénynemesítő Lord Gambierrel együttműködve az angliai Iverben, Buckinghamshire-ben kezdte el a virágainak keresztezését. Thompson és Gambier több új, nagyobb méretű, színű és formájú árvácskák a fajtáit hozta létre. Végül megszületett a Viola x Wittrockiana, amely a ma termesztett leggyakoribb fajta.

Árvácska

Az árvácskák a viktoriánus korszakban váltak széles körben népszerűvé Európában, és a 19. század végén kerültek az Újvilágba. A 19. század végén és a 20. században a virágokat folyamatosan nemesítették és keresztezték, hogy új hibrid fajtákat hozzanak létre.

Ahány árvácska fajta, annyi féle

A méretük az adott fajtától függően széles skálán mozog, de a virágaik általában 4-10 centiméter átmérőjűek és öt sziromlevéllel rendelkeznek. A virágok laposak, vékony, finom és széles ívelt szirmokból állnak, amelyek puha, sima és selymes állagúak.

A szirmok színe is eltérő, egyesek egyszínűek, élénksárga, narancssárga, püspöklila, rózsaszín, bíbor, fehér és kék árnyalatokkal, míg mások több szín mutatós kombinációit viselik magukon, élénk csíkozással és fekete pettyekkel a virág közepén. Az árvácskák ehetőek, zsenge textúrájúak, enyhe illatúak. A színes virágok finoman édeskés ízűek, enyhe mentás aromával.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

2019. szeptember 22. 06:38

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Egy XIX. századi ellenség, a szőlő-gyökértetű (filoxera) – (Viteus vitifolii)

2019. június 27. 11:53

N. Károly kérdése: Kivágtam a szőlőt, a maradványokból kihajtott az alany. Szemölcsszerű képződményeket figyeltem meg rajta. Mi lehet ez?

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.