Házikert

Az árvácska megvéd a betegségektől?

Agrofórum Online

A tavasz egyik legszebb, legstrapabíróbb virága kétségkívül az árvácska, ami több száz éve ismert és kedvelt növény, és amelyet ma már nemcsak a virágládák, de a legkülönlegesebb fogások díszítésére is használnak.

Színes „gondolatok”, amelyek szebbé teszik a világot

A Pansy név a francia „pensée” szóból származik, ami „gondolatot” jelent. Ezek a szépséges virágok a viktoriánus korban az emlékezés szimbólumai voltak. Az árvácska gyakran került az ún. „tussie-mussi”-ba, amely olyan mini csokor voltak, amelyeket azért hordtak maguknál az emberek, hogy ha büdös területeken haladtak át, a virágot az orrukhoz tartva ne érezzék a kellemetlen szagokat.

Úgy vélték akkoriban, hogy az árvácska a betegségektől és fertőzésektől is megvéd, de ez persze nincs így. Éppen ezért a virágot és ezeket a kis csokrokat lehetett kalapon, frizurában, kabátra vagy ruhára tűzve is hordani, de kézben is lehetett tartani. Sok esetben a hajadonok a kérőiket ajándékozták meg a saját mini csokrukkal, érzelmeik viszonzásának jeleként.

Árvácska ismerete 2400 éve

Az árvácska (Viola × wittrockiana) Európában őshonos, és ősi fajták természetes mutációjából alakult ki. Az első vadon termő árvácskát valamikor az i. e. 4. század környékén azonosították.

Az 1800-as évek elején William Thompson növénynemesítő Lord Gambierrel együttműködve az angliai Iverben, Buckinghamshire-ben kezdte el a virágainak keresztezését. Thompson és Gambier több új, nagyobb méretű, színű és formájú árvácskák a fajtáit hozta létre. Végül megszületett a Viola x Wittrockiana, amely a ma termesztett leggyakoribb fajta.

Árvácska

Az árvácskák a viktoriánus korszakban váltak széles körben népszerűvé Európában, és a 19. század végén kerültek az Újvilágba. A 19. század végén és a 20. században a virágokat folyamatosan nemesítették és keresztezték, hogy új hibrid fajtákat hozzanak létre.

Ahány árvácska fajta, annyi féle

A méretük az adott fajtától függően széles skálán mozog, de a virágaik általában 4-10 centiméter átmérőjűek és öt sziromlevéllel rendelkeznek. A virágok laposak, vékony, finom és széles ívelt szirmokból állnak, amelyek puha, sima és selymes állagúak.

A szirmok színe is eltérő, egyesek egyszínűek, élénksárga, narancssárga, püspöklila, rózsaszín, bíbor, fehér és kék árnyalatokkal, míg mások több szín mutatós kombinációit viselik magukon, élénk csíkozással és fekete pettyekkel a virág közepén. Az árvácskák ehetőek, zsenge textúrájúak, enyhe illatúak. A színes virágok finoman édeskés ízűek, enyhe mentás aromával.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Vigyázat! Makrofominás megbetegedés a kukoricában

2023. szeptember 28. 17:10

A kukorica szártörése nem ismeretlen jelenség a kukoricatermesztők számára, különösen nem az a tenyészidőszak végéhez közeledve. Az okokat ismerjük, azonban e mögött akár egy olyan gombabetegség is állhat, amelyre ebben a kultúrában talán nem is számítanánk.

Levélrozsda támadta meg a füge levelét?

2022. július 22. 04:36

Fiatal (kapott) fügebokron nagyon szép termés ígérkezik, de megjelent a leveleken a füge levélrozsda. Mivel permetezhetem?

Zárlatot rendeltek el Pécsen aranyszínű sárgaság fertőzése miatt

2018. november 6. 15:16

A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet.

A sárgarozsda idei fellépéséről

2023. május 15. 05:37

A búza, durum és a pelyvás búzafélék (tönköly, tönke, alakor) számára az idei esztendő ismét hozott egy régi – új problémát, a sárgarozsda megjelenését.