Házikert

Egy mesterséges menedék megháromszorozta a méhállományt

Agrofórum Online

A méhek világnapján a One Banana cég bejelentette, hogy sikerült egy igen jelentős előrelépést tennie: a guatemalai természetes alapanyagokat feldolgozó üzemében elhelyezett makromenedékházban élő méhpopuláció ugyanis megháromszorozódott.

A „Beebox” egy olyan egyedülálló konstrukció, amelyet a BeeHub tervezett, és amely 30 ezer mézelő, 900 magányosan élő és 2000 fullánk nélküli méhnek nyújt menedéket. A BeeHub 2023 februárjában a projekt részeként egy 15 000 méhből álló rajt engedett szabadon a One Banana menedékhelyén. A fejlődés nyomon követését célzó alapos értékelésből kiderült, hogy a populáció mérete messze felülmúlta a várakozásokat.

A céges fenntarthatósági stratégiának is része

A nagymértékű növekedés alátámasztja a One Banana elkötelezettségét a természetes élőhelyek megőrzése és helyreállítása iránt, ami a biológiai sokféleség javulását célozza. A létfontosságú beporzók gondozásával a vállalat teljesíti a regeneratív gyakorlatok iránti elkötelezettségét, és összhangban van az új fenntarthatósági stratégiájában megfogalmazott célkitűzésekkel. A One Banana 2023 óta „Giga Guru” minősítéssel rendelkezik (ami egy Walmart által kiosztott kitüntetés).

„A méhek védelme és megőrzése kulcsfontosságú a természetes ökoszisztémák megőrzése szempontjából – jelentette ki Rob Adams, a One Banana elnöke. – A méhvédelmi projektünk, valamint a most megszerzett Giga Guru státuszunk hűen tükrözi a fenntarthatóság iránti elkötelezettségünket és megerősíti a jó üzletet csinálni a jó célok érdekében mottó iránti elkötelezettségünket, amelynek célja a bolygónk megőrzése a jövő nemzedékeinek.”

Bővíteni tervezik a Beebox méhmenedékek számát

A méhek létfontosságúak a globális ökoszisztémák számára, de minden eddiginél nagyobb veszélynek vannak kitéve. A One Banana ezt a kihívást úgy kezeli, hogy összekapcsolt menedékhelyeket hoz létre az őshonos méhfajok és beporzók védelme érdekében. Ezek a védett területek támogatják az ökoszisztéma helyreállítását, miközben elősegítik a környezetben élők felvilágosítását és a közösségi elkötelezettséget. A jövőben a menedékhelyeket egy 900 hektáros természetvédelmi területen is felállítják.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9627572/macro-sanctuary-has-tripled-bee-population/

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Mennyire eredményesek a Magyarországon kialakított méhlegelők?

2023. szeptember 5. 13:10

Budapesten végzett kutatás bizonyítja, hogy a méhlegelőkön számottevően több beporzó rovart találhatunk, de a rendszer azért még finomításra szorul.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

Novemberben lejár a méhcsaládszám változás bejelentésének határideje

2020. október 9. 09:47

A Nébih a bejelentett és nyilvántartott adatokat a kifizetési kérelmek ellenőrzése céljából, illetve a támogatható méhcsaládok számának igazolása végett átadja a Magyar Államkincstárnak.

Beporzók Napja: mindannyian tehetünk a beporzók védelméért

2020. március 11. 06:43

Ahogyan arra a március 10-i Beporzók Napja is rávilágít, a hosszú távú megoldást a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele jelenthetné, mely többek között a méhtartás körülményeinek javítása, illetve vadvirágokkal borított szegélyek létesítése révén valósulhat meg.