6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Ház, táj blog

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – December

Agrofórum Online

A természet soha nem pihen le teljesen, bár télen kevesebb lehetőségünk van friss idényzöldségeket és -gyümölcsöket fogyasztanunk. Hála az égnek a táblázatunk mégsem ürült ki mostanra sem, válogassunk a jelenlegi készletből!

Decemberben is szüretelhetünk még a saját kertünkből vagy a balkonunkról zöldségeket, és a boltokban is találunk bőséggel szezonális gyümölcsöket is, csak tudnunk kell, hogy éppen melyiknek van itt az ideje. Ilyenkor ezek a zöldségek és gyümölcsök még ontják magukból az értékes vitaminokat és ásványi anyagokat, amikre télen hatalmas szükségünk van.

Ha szeretnénk egy pillanatra visszatekinteni az elmúlt év szezonális növényeire, az alábbi táblázat segítséget nyújt ebben:

HónapNövények, amelyeket bővebben megismertünk
JanuárNaspolya
FebruárKökény
MárciusRukkola, spárga, kivi
ÁprilisMetélőhagyma, lestyán, bordás kel
MájusRebarbara, mángold
JúniusFekete ribizli, vörös cikória
JúliusSárgadinnye, csillagtök
AugusztusZeller, füge
SzeptemberGesztenye, sütőtök
OktóberCsicsóka, fekete berkenye
NovemberBirsalma, kelbimbó

Ebben a hónapban kicsit bővebben megismerkedünk a mandulával és a csicseriborsóval, de még előtte tekintsük át az e havi szezonális “piacot”:

ZöldségGyümölcs
Burgonya, Csicsóka, Cékla, Karfiol, Brokkoli, Madársaláta, Cikória, Endíviasaláta, Fejes káposzta, Kelkáposzta, Kelbimbó, Karalábé, Pasztinák, Fekete retek, Póréhagyma, Vöröshagyma, Petrezselyem, Csicseriborsó, Bab, Zeller, Sárgarépa Tök, SütőtökNaspolya, Kökény, Mandula, Dió, Alma, Birsalma

A mandula a mandulanövény (Prunus dulcis) csonthéjas termése, amely – hasonlóan a dióhoz, cseresznyéhez, őszibarackhoz – kemény magot tartalmaz, és a termés belsejét fogyasztjuk. Több mint 30 fajtája létezik a mandulának, és a világ legnagyobb termesztője kimagaslóan Kalifornia (Amerikai Egyesült Államok). Közép- és Délnyugat-Ázsiából származik, ahol a nomád törzsek már évszázadokkal ezelőtt fogyasztották. A perzsa és az arab törzsek tagjai készítettek elsőként mandulavajat és mandulatejet. A Földközi-tenger térségébe és az amerikai kontinensre már az újkorban jutott el a mandula, és a mai Kalifornia állam területén futott be a legjobban a termesztése.

mandula-alapanyag
Az édes mandulát fogyasztjuk önmagában, hántolva vagy reszelve süteményekbe, a keserű fajta pedig a mandulaolaj alapanyaga

A mandula termésének héja kemény, a belső hártyája világosbarna színű, belül pedig fehér. Ezt a gyümölcsöt két étkezési csoportba sorolhatjuk, mivel létezik keserű és édes fajtája is. Az édeset fogyasztjuk önmagában, hántolva vagy reszelve süteményekbe, a keserű fajta pedig a mandulaolaj alapanyaga, amelyet többféle élelmiszer és likőr ízesítésére használnak. A keserű fajtát más formában nem lehet étkezési célra felhasználni, mivel több mérgező vegyületet (pl. hirogén-cianidot) is tartalmaz. Ezeket a vegyületeket az olaj készítése során eltávolítják.

Az édes mandulát barna hártyájával együtt érdemes fogyasztani, így a legtöbb tápanyagát bevisszük a szervezetünkbe. A mandulára irányuló nemzetközi kutatások szerint több rostot, kalciumot, E-vitamint, riboflavint és niacint tartalmaz, mint bármely más rokona. Bármennyire is jótékony hatással van a szervezetre, azt tudni kell, hogy allergiás reakciókat válthat ki, ami hasmenéssel, fejfájással, nyelési vagy légzési nehézséggel, illetve viszketéssel járhat.

Az értékes csicseriborsó sem marad le a mandula mellett, amely az egészséges étrend egyik legfontosabb zöldsége lehet. Kis-Ázsiában már több mint nyolcezer éve termesztik, innen került át a Távol-Keletre és Európába is. Indiában, Törökországban és Afrika egyes országaiban (pl. Etiópiában) alapvető élelmiszernövénynek számít.

csicseriborso-lepeny-humusz
A csicseriborsó nagyon változatosan készíthető el, többek között lepény és humusz is készülhet belőle

A csicseriborsó (Cicer arietinum) a hüvelyes növények közé tartozik, Magas a tápanyagtartalma: fehérje- és szénhidráttartalma mellett a vas- és foszfortartalma is kiemelkedően magas, ezenkívül magnéziumban, cinkben, B1-, B6-, B9-vitaminban is bővelkedik.

Sajnos a csicseriborsó fogyasztásától sokan felpuffadnak, ezért javasolják, hogy ebben az esetben csíráztassuk ki és utána főzzük meg! A csíráztatás során ugyanis elkezdenek lebomlani a benne lévő komplex fehérjék és keményítők aminosavakká, peptidekké és egyszerű szénhidrátokká. A főzési időhöz a csíráztatás után 15-20 perc elegendő.

A csicseriborsó amellett, hogy nagyon egészséges, rendkívül sokféleképpen elkészíthető: krémleves, humusz (csicseriborsókrém), farinata (csicseriborsólepény), zöldségkeverék, raguhoz, salátához, egytálételekhez, vegán hamburgerbe húspogácsa helyett, főzve-sütve és így tovább.

csicseriborsó-puffadás
Sajnos a csicseriborsó fogyasztásától sokan felpuffadnak, ezért érdemes kicsíráztatni és megfőzni

Tárolási tipp

A téli hónapokban elengedhetetlen egy tudatos zöldség- és gyümölcsfogyasztónak, hogy tisztában legyen vele, körülbelül mennyi ideig tárolhatja az egyes növényi részeket, terméseket.

Érdemes tudni nagy általánosságban, hogy a növények tárolási idejében igen nagyok a különbségek. Míg a gyümölcsök nagy részének, vagy a lédúsabb zöldségeknek a betakarítás után már csak napjaik vannak hátra, addig pl. a burgonya, az alma, vagy a vöröshagyma akár 4 hónapig is biztonsággal tárolható.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Igazi kihívások: mandula- és mogyorótermesztés Magyarországon. Beszámoló

2018. január 1. 07:06

Két olyan gyümölcsfaj termesztéséről olvashatnak az összeállításunkban, amelyek művelése sok buktatóval jár. A szerzők ismertetik a mandula és a mogyoró környezeti igényeit, bemutatják a legfontosabb fajtákat és alanyokat, emellett érintik a metszés és a növényvédelem, továbbá az értékesítés kérdéseit is.

Hogyan tároljuk a héjas gyümölcsöket?

2020. október 25. 10:51

A héjas vagy más néven a kopáncsos-gyümölcsűek közé tartozik a dió, mogyoró, mandula és a gesztenye is.

Felgyorsult a gabonalisztharmat terjedése

2020. március 23. 08:47

Mint ahogy az várható volt, a vetésfehérítő bogarak betelepedése folyamatossá vált, meleg, napsütéses napokon 10 hálócsapásban 5-6 bogarat is látni lehet.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.