Megújult Rába traktor, GPS alapú szántás, tavaszi talajmunkák, kukoricatermesztési tapasztalatok, kalászosok "fehéredés" szindrómája.
Az Agrofórum Online 2014-es indulása óta 2015 volt az első teljes évünk. 12 hónap alatt folyamatosan, a legfrissebb agrárhírek mellett szakmai cikkekkel is segítettük gazdálkodó olvasóinkat a minél eredményesebb munkában. 2016 elején megnéztük, mely szakmai cikkeink voltak a legnépszerűbbek az elmúlt évben. Gépesítés, növényvédelem, gyümölcstermesztés, precíziós gazdálkodás a legnépszerűbb témák között.
—————————————————————————-
1. Régiből újat – Díjat is kapott a felújított Rába traktor
Tier 3-as Cummins motor, új váltó és elektronikus belsővezérlés. Többek között ezekkel újították fel a régi Rába traktort Szabadegyházán. A Huntractor Kft. házi fejlesztése olyan jól sikerült, hogy díjat is nyertek vele.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
2. GPS alapú precíziós szántás – mára már ez sem lehetetlen (Felhasználói interjú)
Bán Tamással, a Kósa Kft. traktorosával egy általuk a gyakorlatban is kipróbált GPS alapú szántásvezérlő egységről, annak alkalmazási tapasztalatairól beszélgettünk, amellyel – Trimble robotpilóta rendszerrel kombinálva – lehetőség nyílik az üzemanyag- és munkaidő-felhasználást csökkentő, azt racionalizáló precíziós szántásra.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
3. A tavaszi talajmunkák műveletei és eszközei
A magágykészítési műveletek célja a vetőmag igényét optimálisan kielégítő vetőágy kialakítása. A műveletek és eszközök helyes megválasztása azonban csak az agrotechnikai igények ismeretében lehetséges.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
4. Robotpilóta rendszer a gyakorlatban – tapasztalatok első kézből (Felhasználói interjú)
A nagyszentjánosi Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. növénytermesztési üzemvezetőjét, Szűcs Jánost a precíziós gazdálkodásuk eddigi tapasztalatairól, különös tekintettel az általuk használt robotpilóta rendszerről, annak alkalmazási lehetőségeiről, előnyeiről kérdeztük.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
5. Kukoricatermesztési tapasztalatok, 2015
Visszatekintve a 2015-ik év kukoricatermesztés szempontjából figyelembe vehető sajátosságaira, nem tudunk egységes értékelést adni. A „szélsőséges” kifejezés nemcsak nagyobb régiókra, de táblán belüli eltérésekre is igaznak bizonyul, s ha valamikor, hát most lett volna értelme a terméstérképek készítésének, és betakarítás előtt az űrfelvételeknek.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
6. A csonthéjasok növekvő veszélyben?
A fitoplazma eredetű betegségek világszerte egyre súlyosabb mennyiségi és minőségi veszteséget okoznak mind a szántóföldi növénytermesztésben, mind a kertészeti gazdálkodásban. Az utóbbi időben különösen a gyümölcsfák fitoplazmás pusztulásai jelentenek komoly fejtörést a termesztőknek.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
7. A John Deere és a Fendt versenyez a piacvezető pozícióért – Az európai mezőgéppiac 2014-ben
Az európai mezőgéppiac 2011-től folyamatosan bővül. Úgy tűnik, a forgalom 2013-ban tetőzött közel 27 milliárd euró értékben. 2014-ben az értékesítés volumene mintegy 4 %-kal csökkent, de így is megközelítette a 26 milliárd eurót. E teljesítményhez a német és a francia mezőgéppiac járult hozzá leginkább 4,5-5,5 milliárd euróval.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
8. Az év magyar mezőgépe – Interjú Horváth Bencével
Hol máshol adhatták volna át idén a „2015. ÉV MAGYAR MEZŐGÉPE” innovációs díjat, ha nem az AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon szervezett szakmai konferencián. A Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya, a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézete, MTA Agrár- és Bioműszaki Tudományos Bizottsága ugyanis január 30-án a G pavilonban rendezett tanácskozást „Új innovációs eredmények a permetezőgépek fejlesztésében” címmel.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
9. Mi okozhatta az őszi búza állományok „fehéredés” szindrómáját?
Jelen publikáció célja, hogy információt szolgáltasson a 2015-ös évben az őszi búza állományokban tapasztalt szokatlan tüneti jelenség növény-egészségügyi hátteréről, amely az őszi búza növények eltérő területnagyságát érintve hirtelen, sokkszerű, az egész növényre kiterjedő kifehéredésében nyilvánult meg.
Bővebben >>>
—————————————————————————-
10. Birkás Márta: A szántás nem hatásos a mezei pockok ellen
Az utóbbi időben sok helyen olvashattuk, hogy a szántás hatékony módszer a mezei pocok ellen, ám a kutatások azt igazolják, hogy a forgatásos talajművelés sem segít a helyzeten. Erről Dr. Birkás Márta, a Szent István Egyetem tanszékvezetője tájékoztatta az Agrofórum Online-t.
Bővebben >>>
—————————————————————————-