A Badacsonyi és a Balaton-felvidéki Borvidéken június első hetében az L1 és L2-es lárvafokozatok találhatóak meg, ezért legkésőbb június harmadik dekádjában egy kezelés elvégzése szükséges.
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) a vektora – a szőlő egyik legveszélyesebb betegségének – a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó karantén fitoplazmának (Candidatus Phytoplasma vitis, más néven Grapevine flavescence dorée, továbbiakban: FD ). Hazánkban az amerikai szőlőkabócát 2006-ban, míg a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma betegséget 2013-ban észlelték először. Veszprém megyében a zárlati károsító fitoplazmát első alkalommal 2013-ban Badacsonytomajon azonosították, majd ezt követően több helyen a Badacsonyi Borvidéken. Az amerikai szőlőkabócát 2015 júniusában találták meg a Veszprém Megyei Kormányhivatal szakemberei szintén Badacsonytomajon. 2016 májusában a Badacsonyi és a Balaton-felvidéki Borvidéken már több ültetvényben megtalálható.
Kapcsolódó linkek:
Az Agrofórum szőlőtermesztőknek szóló szermellékletének letöltése >>>
Kertdoktor növényvédelmi előrejelzés rovarunk >>>
Az amerikai szőlőkabóca Észak-Amerikából származó, évente egynemzedékes, tojás alakban telelő faj. Fő tápnövénye a szőlő, ahol a levelek fonákján szívogat. A nőstények a tojásaikat a két éves cser foszló kérge alá helyezik. A lárvák kelése időjárástól függően elhúzódó, május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók az időjárás függvényében július elejétől–közepétől jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetőek. A rajzáscsúcs időjárástól függően július vége–augusztus közepe közötti időszakra esik. Jelentős gazdasági kárt közvetett módon a zárlati fitoplazma terjesztésével okoz. Az FD kórokozóval már fertőzött növényállományban a fiatal, L1-L2-es lárvák táplálkozásuk során már képesek felvenni a fitoplazmát. Az egyedek fertőzőképessége kb. 4-5 hét múlva alakul ki, bármilyen fejlődési stádiumban vannak is, és egész életük során fertőzőképesek maradnak.
A Veszprém Megyei Kormányhivatal az FD zárlati károsító fertőzés felszámolásának, valamint megtelepedésének és továbbterjedésének megakadályozása érdekében a fertőzött növények körüli 1 km sugarú területet fertőzött területnek (összesen 3 db), a fertőzött területek határától számított 3 km sugarú területet pedig puffer zónának jelölte ki. Továbbá a fertőzött területeken fekvő fertőzés veszélynek kitett szőlő növényt termő ingatlanokra és az azon lévő szőlő növényekre vonatkozóan azonnali növényegészségügyi zárlat került elrendelésre. A fertőzött területen illetve a puffer zónában kötelezően védekezni kell az FD vektora ellen a megyei kormányhivatal védekezésre, védekezés optimális idejére vonatkozó hirdetményi úton közzétett védekezési felhívások figyelembe vételével. Ezen túlmenően a fertőzött területen illetve a puffer zónán kívül a termelőknek minden szőlőültetvényben a megyei kormányhivatal előírásainak megfelelően az amerikai szőlőkabóca előfordulása esetén, egyedszámának visszaszorítása érdekében kötelező növényvédő szeres védekezéseket végeznie.
A rendkívül veszélyes FD terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel. Az eredményes védekezés egyik lényeges eleme a törzsön lévő hajtások eltávolítása, mivel az amerikai szőlőkabóca lárvák nagy számban most ott találhatóak meg. A másik lényeges elem a védekezés optimális időzítése. Mivel már a harmadik fejlődési fokozatú lárva is át tudja vinni az FD-t az egészséges növényre, ezért alapvetően fontos, hogy ebben a fejlődési állapotban történjen meg az első kezelés. A Badacsonyi és a Balaton-felvidéki Borvidéken június első hetében az L1 és L2-es lárvafokozatok találhatóak meg, ezért – az amerikai szőlőkabóca fejlődésmenetét, valamint a szőlő fenológiai állapotát figyelembe véve -, közvetlenül a szőlő virágzása után, de legkésőbb június harmadik dekádjában egy kezelés, majd ezt követően 2-3 hét múlva még egy kezelés elvégzése szükséges. A védekezésre több – a szőlőmolyok ellen is engedélyezett – rovarölő szer alkalmazható.
Veszprém, 2016.06.09.
Veszprém Megyei Kormányhivatal
Élelmiszerlánc-biztonsági Növény- és Talajvédelmi Főosztály, Növény- és Talajvédelmi Osztály