Augusztus utolsó dekádjára a forró, nyári napok a jellemzőek. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 30 oC körül mozog, és az éjszakák sem hűlnek 20 fok alá. Magas a relatív páratartalom, rendszeres az éjszakai harmatképződés. Nagyon sokféle gyümölcs és zöldségféle érik, ezért a károsítók elleni védekezés nehéz.
Ismételten külön ki kell emelni a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska rendkívül erős károsítását, mely csaknem az összes növényfélére kiterjed. Sok a kifejlett egyed, de még több a lárva. A csoportosan szívogató lárvák ugyanolyan károkat képesek előidézni, mint felnőtt társaik.
A károsítás nemcsak a házikerti növényeket érinti, hanem a szántóföldön is ugyanolyan erővel támadnak. A szívogatástól elhaló, elszíneződő termések gazdasági és élvezeti értéke alaposan lecsökken.
Ugyancsak tömeges a spanyolcsigák károsítása, de jelenleg elsősorban csak éjszakánként támadják a növényeket, a forró órákat fénytől védett helyeken, üregekben vészelik át. A kifejlődött csigák mellett nagyon sok a fiatal példány, melyek még a következő szezonban is károsítani fognak. A csigák elleni védekezés folyamatos küzdelmet jelent, az összes hatásos védelmet jelentő eszköz kihasználásával.
A késő nyári és kora őszi alma és körte fajták folyamatos érése megnehezíti az almamoly elleni hatékony védekezést. Bár a feromon csapdák továbbra is viszonylag mérsékelt egyedszámban fogják a lepkéket, van ültetvény, ahol egyáltalán nem, mindig található mollyal fertőzött gyümölcs a fák alatt.
A károsítást most az utolsó, nehezen elkülöníthető 3. nemzedéke okozza, és a kártételi veszély szeptember végéig eltart. A szárazabb periódus ellenére a fák alatti, de a fán maradó termésen napokon belül megjelenik a gyümölcsfertőző monília jellegzetes tünete.
A szőlőültetvényekben most mérséklődött a betegségek kártételi veszélye, de a károsítás mértéke egy-egy szórványos eső, zivatar nyomán ismét felerősödhet. Néhány vékony bogyóhéjú fajtán a szürkepenészes rothadás és a fürtlisztharmat már így is jóvátehetetlen károkat okozott.
A selyemfényű puszpángmoly nyári nemzedéke helyenként rendkívül nagy egyedszámban rajzik. A csapdába esett lepkék száma felülmúlja a korábbi években fogottakét, ennélfogva az okozott kár a puszpángokon hatalmas. Az évek óta tartó hatalmas károsítást a növények nem bírják, sorra pusztulnak el a puszpángmoly hernyók tarrágásától.
(Vezérkép: Peter B.Jr./Pixabay)