Növényvédelmi előrejelzés

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A csapadék felszikkadásáig átmenetileg szünetel a napraforgó és a kukorica betakarítása, valamint az őszi talajelőkészítési munkálatok.

Szeptember közepének időjárását egy több hullámban érkező mediterrán időjárási front határozta meg. A jelentős lehűlést okozó ciklon helyenként kéthavi csapadéknak megfelelő esőt hozott, így az eddig hiányzó nedvesség egy része most pótlódott. A hőmérséklet jelentősen visszaesett átmenetileg, így nappal sem érte el a maximum a 20 °C-ot.

A sok eső eddig nem növelte a napraforgókban a korábban észlelt betegségek terjedését, így terméskiesést sem okozott. A Dunántúlon inkább az alternáriás, míg az Alföldön a fómás szárfoltosság a jellemző tünet, de szártörést az országosan előforduló makrofominás megbetegedés okoz, melynek az idei tartósan forró és száraz időjárás különösen kedvezett.

Alternáriás fertőzés napraforgótányéron
Alternáriás fertőzés napraforgótányéron

A talajból támadó kórokozó gyakorlatilag polifág, a vetésváltás nem akadályozza fellépését, a hibridek nem tolerálják a kórokozót. Az extrém meleg és száraz időjárás miatt várhatóan az elkövetkező években is jelentős betegség fog maradni, nemcsak a napraforgóban, hanem más, rá érzékeny növénykultúrákban is.

A kukorica betakarítása mellett a kukoricamoly rajzása az alföldi térségben tovább tart, de a lepkék repülése folyamatosan csökken. Nem csitul viszont a gyapottok-bagolylepke repülése, bár a potenciális tojásrakó növények száma folyamatosan csökken. A megszáradt kukoricaterületek helyett a még zöld csemegekukorica a potenciális peterakó hely.

A vetési bagolylepke tartósan magas rajzása a későbbiekben főként a kelő őszi káposztarepcére fog veszélyt jelenteni, ezért az elkövetkezendő időszakban ezeket a területeket kell fokozott figyelemmel kísérni.

Az esőzések előtt elvetett repce kelésének általában ideálisak körülmények, várhatóan gyors és kiegyenlített kelés várható, de ugyanez vonatkozik az elővetemény eddig elfekvő magvaira is. Ebből a szempontból fokozott jelentősége lesz a sikeres korai gyomirtásnak.

Gyomos repceállomány
Gyomos repceállomány

Az időjárás az elmúlt napokban csökkentette, illetve megállította a földibolhák és a repcedarázs rajzását és kártételét, de ez csupán átmeneti állapot, az ismételt felmelegedés újra serkenteni fogja a kártevők aktivitását, bár a bolhafélék károsítása már kevésbé veszélyezteti a repcét.

A vetési bagolylepke növekvő létszáma számára ideális peterakó helynek számít a repce. Érdemes feromoncsapdákkal nyomon követni a kártevő rajzását, az esetleges kártétel megakadályozása érdekében.

Mezei pocok kártétele repcében
Mezei pocok kártétele repcében

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik! Most az őszi vetések területét és az évelő pillangósokat figyeljük, mert ezek a táblák vannak veszélyben. Enyhe, 4 db/100 m2 alatti fertőzés már most is bárhol előfordul.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Készülődhetünk az őszi lemosó permetezésekre – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 18. 13:10

A csonthéjas termésű meggy, cseresznye, kajszi, szilva, mandula lombhullását már az őszies idő is elősegíti.

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Országszerte kritikusan magas a mezeipocok-fertőzöttség – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 24. 17:10

Október utolsó hetében még mindig várat magára az őszies időjárás. A napokban ugyan átvonult a Kárpát-medence felett egy váltakozó hőmérsékletű front, de csak átmeneti lehűlést okozott. Jelentősebb csapadékot elsősorban a délnyugati-északkeleti tengely mentén hozott, az Alföld déli tájegységei ismét kimaradtak az áztató esőből.

Hullik a beteg termés a szilvafákról – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 6. 08:10

A kései érésű szilvafajtákon, hasonlóan az almához és a körtéhez, sok a gyümölcsfertőző monília és a beteg termés hullása. A fa alatti termést a különböző kártevők dézsmálják.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.