Növényvédelmi előrejelzés

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott az átlagoshoz képest jóval magasabb, időnként tavaszias időjárás. A nappali hőmérsékletek jóval 10 Celsius fok felett jártak és éjszakánként sem fagyott. Csapadék csak szórványosan esett. A kellemes idő sokat lendített az őszi vetésű növények állapotán, különösen meglátszik ez az őszi árpán és a káposztarepcén. Kezdik elveszíteni téli kifakult színüket és új, eleven zöld leveleket hajtanak. Emiatt fontos a fejtrágyázás minél gyorsabb elvégzése, ami megfigyelhető a határban. A kevés eső és a viharos szelek felszárították a talajfelszínt, így már nehezebb gépeket is elbír a talaj. Most az éjszakai visszanedvesedés miatt a szilárd és folyékony műtrágyák is egyaránt jól hatnak, a lényeg az, hogy minél előbb megkapják a vetések az első fejtrágyát.

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának. A bogarak most még érési táplálkozást folytatnak, hámozgatják a növény szárát és levelét, de napok kérdése csak, hogy megkezdjék a tojásrakást a szárba. A szárban egyszerre több lárva is károsíthat, melyek miatt a növény tápanyag forgalma korlátozódik, a szár hosszanti irányban felreped, a szár belseje szivacsossá és törékennyé válik.

Repce szárormányos imágó

Az eredményes védekezés alapja a jó időzítés, melyet fűhálózással, sárgatálas módszerrel, ragacsos sárgalapokkal vagy vizuális megfigyeléssel oldhatunk meg. Veszélyes létszámnak tekinthető csapdánként 10-15 bogár/ nap, 3-5 bogár/m2 állományban illetve 1-2 bogár hálócsapásonként. Az időnkénti lehűlések elhúzódóvá teszik a rajzást és a tojásrakást is, ezért a védekezések szükség szerinti megismétlésére kell számítani.

Repce sárgatálas megfigyelés

A határt járva még több helyen látni álló kukoricaszárral borított földeket. Szerencsére ez inkább a kisebb gazdák területét érinti, de hatása mások kukorica vetéseire is ki fog hatni. A tavalyi, igen erős kukoricamoly fertőzés miatt ezekben a megsemmisítetlen szárakban zavartalanul áttelelt a kártevő lárvája. Még van lehetőség a szárak minél tökéletesebb felaprítására és leforgatására, de nem szabad késlekedni, ellenkező esetben ezek a területek fertőzési forrásként fognak funkcionálni.

Kukoricaszár

Kukoricamoly szárban

A jelenlegi hőmérséklet még kevés a kalászos gabona kórokozók szaporodásának megindulásához, de az új levelek kifejlődésével párhuzamosan hamarosan megkezdődik az idősebb, már fertőzött levelekről a kórokozók áttelepülése is. Határszemle alkalmával figyeljünk erre is. Szárazabb és meleg idő elsősorban a gabonalisztharmat, míg a nedvesebb időjárás a levélfoltosság betegségeknek és a sárgarozsda fertőzés kialakulásának kedvez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Késő őszi rovartani problémák a repcében

2019. október 25. 09:36

Az egyre inkább nyár végére emlékeztető őszi időjárás, a korábbi időszakoknál melegebb és hosszabb „vénasszonyok nyara” a fiatalkori károsítók leküzdése után még egy újabb kihívás elé állítja a repcét termesztő gazdákat.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Öt százalékkal zuhant a kukorica tőzsdei ára

2021. március 4. 08:24

Chicagóban a búza 1,8 százalékkal lett olcsóbb, a kukorica viszont 4,7 százalékot vesztett értékéből.

A RAPOOL új repcevetőmag-kezelési koncepciója – a maximális teljesítmény négy pillére

2020. június 18. 12:36

A háromszintű – rovarölő, gombaölő szeres és a csírázást elősegítő anyagokat tartalmazó – csávázás, valamint a frakcionált vetőmag által garantált előnyök elősegítik a csírázó repcenövény biztos és egyenletes kelését, még kedvezőtlen körülmények között is.