Növényvédelmi előrejelzés

Folyamatosan halad a vetés, de már megjelentek a károsítók is

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt, őszies idő jellemezte. Eső nem hullott az országban, szárazak a talajok.

Nagy erőkkel folyik a kukorica betakarítása, alacsony a szemek nedvességtartalma. Néhány térségben már elkezdődött az őszi árpa és az őszi búza kelése, de az aratással párhuzamosan folyamatosan végzik a többi területen is a vetést. Az alaposan kiszáradt talajban „porba” vetnek az ilyenkor szükségszerűnek tűnő túlművelés miatt.

A korábban elvetett területeken, főként, ha kalászos után vetettek, máris megjelentek a gabonafutrinka imágók, kedvező tojásrakási helyet keresve.

gabonafutrinka imágója

Egyelőre visszatartják tojásaikat, várva a csapadékosabb időre, de mihelyt nedvesebb talajra találnak, megtörténik a peték lerakása. A kikelő „csócsárló” lárvák veszélyessége nagyban függ létszámuk mellett a növények fejlettségétől is. A talajban élő, elsősorban az éjszakai órákban táplálkozó lárvák kártétele elsősorban abból áll, hogy a búza, árpa, rozs, tritikalé, zab leveleit fogyasztják, más néven csócsárolják. A visszahajló leveleket a tövek mellett kialakított járatokba behúzzák és az erek közötti levélszövetet felélik. A megmaradó elszáradt levélerek gubancos csomókban a talajfelszínen könnyen felismerhetők. A gabonafutrinka lárva a talaj átfagyásáig és fagymentes napokon is táplálkozik, L1- L2 lárvafokozatban telel át és tavasszal még folytatja táplálkozását. A kártevő előrejelzésére kidolgozott „búzacsomós csalogató módszer” megbízható módon jelzi a kártevő jelenlétét (más talajlakó kártevővel együtt). Amennyiben m2-ként 2-3, vagy ennél több csócsárolt növényt találunk a vetésben, szükségessé válik a kártevő elleni védekezés.

A már kikelt őszi kalászos vetéseken figyeljük rendszeresen az árvakelésekről és a vad fűféle fajokról betelepedő gabona levéltetveket és kabócákat.

gabona levéltetű

A nyári időjárás kedvezett mindkét kártevő csoport túlélésének és szaporodásának, ezzel pedig a gabonavírusok fennmaradásának is. A vírusvektor levéltetvek és kabócák megjelenésére először a vetések szegélyzónáiban lehet számítani, ezért itt célszerű a keresést megkezdeni. A kártevők szignalizációjára jó szolgálatot tesznek a kihelyezett zöldessárga ragacsos fogólapok és a sárga tálak, de fejlettebb növényállományban fűhálózással is gyűjthetők az egyedek. Napi 6-10 szárnyas levéltetű megjelenése már veszélyes létszám, ugyanez fűhálózással 2-5 db hálócsapásonként.

Őszi káposztarepcében az intenzív védekezések hatására múlóban a repcedarázs invázió, de a később kelő lárvák kártételére még lehet számítani, ezért folytassák a vetések megfigyelését, mert a kártevő a tartós hideg beálltáig folytatja táplálkozását.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Jó terméshozamokat értek el idén a gazdálkodók

2019. október 10. 08:11

A 3 tonna körüli napraforgóátlag világszinten is rekord, kukoricából ugyanakkor a tavaszi szárazság miatt a várakozásokhoz képest hektáronként 1-1,5 tonnával kevesebb termett.

Az első tavaszi kelések – gabonafélék

2022. április 4. 05:38

Előfordul, hogy a betervezett őszi vetéseket, főleg időjárási okokból, még megkésve sem tudják jó minőségben elvégezni, így a vetésforgó rendszerének megtartása érdekében tavaszi kalászosokkal vetik be a területet.

Ismerje meg a SAATEN-UNION-kalászosfajtákat!

Katalógusunkban minden hazai termőterületre és minden igényre talál megoldást.

Növénykórtani veszélyek a kalászosokban ősszel

2019. október 26. 06:38

A veszély jelen időszakban nem az őszi kalászosok – néhol még csak kelésben levő – állományaiban található, hanem az előző évi gabonavetések megmaradt árvakeléseiben.