Július első dekádjában tovább folytatódott a forró és száraz időjárás. Néhány napra ugyan enyhült kissé a hőség, de ismét hőségnapok elé nézünk. Országos kiterjedésű csapadék most sem volt, csupán gócosan esett néhány milliméter eső, helyenként jéggel társulva. A talajok vízkészlete az immár 40 napja hiányzó eső miatt kimerült, az extrém UV sugárzás miatt sok növényen láthatók a napégés tünetei. A nappali hőmérséklet általában 30 Celsius fok felett tartózkodott, és éjszaka sem csökkent 18-20 fok alá.
A cseresznye és a meggy betakarítása a finiséhez közeleg, fel lehet készülni a szüret utáni növényvédelmi teendőkre. A hőség ellenére egyre több levélen jelenik meg a sztigminás levéllikasztó betegség és a blumeriellás levélfoltosság tünete. A fán maradt termésen sok a moníliás gyümölcs, ha ezek lehullanak a fáról, célszerű megsemmisíteni, mert további fertőzés forrása lehet.
Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.
Almásokban a hőség hatására lecsökkent a levéltetű fertőzés, a levélaknázó molyok alig-alig rajzanak, viszont az almamoly rajzása heti 10-15 db/csapda mennyiséggel folyamatosnak tekinthető. Az almafa- és a körtevarasodás terjedését a szárazság gátolja, a lisztharmat fertőzés viszont kezeletlen fákon levélszáradást okozva erőteljesen terjed. Ha ismét csapadékosra fordulna az időjárás, akkor a varasodás ismét erőre kapna. Ebben az időszakban már a nem permetezett körtefákon megjelent a körterozsda tünete, ami időnként elhatalmasodik a lombozaton.
A gyümölcsmolyok közül a keleti gyümölcsmoly rajzása emelkedő tendenciát jelez, károsítása a hajtásvégeken és a gyümölcsön egyaránt megfigyelhető az őszibarack fákon. A feromon csapdák heti fogása most meghaladja a heti 60-70 darabot. Ugyanilyen intenzív a szilvamoly repülése, a fertőzött gyümölcsök aránya általában 10-15 %-os.
A napokban várható a nyugati dióburok fúrólégy első egyedeinek a megjelenése, a pontos rajzásdinamika nyomonkövetése érdekében helyezzék ki az attraktánssal erősített sárga színű ragacsos fogólapokat. A légyfertőzés veszélye mellett a szárazság ellenére gyakori a dió baktériumos-és gnomóniás levél-és termésfertőzöttség, illetve sok az atkával fertőzött levél, mely helyenként levélszáradást okoz.
A szőlő levelein és termésén megjelentek a lisztharmat tünetei, melynek további erősödése várható, viszont a korábbi peronoszpórás „olajfoltok” a szárazság következtében beszáradtak. A feketerothadás fertőzés jelentősebb terjedéséhez több csapadékra lenne szükség. Az amerikai szőlőkabóca lárvák zöme L3-L4-es fejlettségű, ezért a fertőzött ültetvényekben indokolt a további védekezés.
A selyemfényű puszpángmoly rajzáskövetése alapján a napokban várható az első hernyók kelése, ezért kezdjék el a védekezést a kártevő gyérítése érdekében.