Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: védekezzünk a lisztharmat fertőzése ellen

Agrofórum Online

Június első napjaiban alapvetően csendes nyáreleji időjárás uralkodott hazánkban.

Csapadék csak szórványosan hullott, az éjszakák enyhék voltak, nappal pedig 22-27 C0 körüli hőmérséklet uralkodott, sok napsütéssel. Június 6-tól több hullámban mediterrán légköri frontokkal nedves légtömegek érték el a Kárpát-medencét, és bőséges csapadékkal áztatják a talajt. A növények fejlődése zavartalan, de a betegségek számára is kiválóak az időjárási körülmények.

Az alma- és a körtevarasodás fertőzés terjedése a leveleken és a terméskezdeményeken a hosszantartó nedvességborítás és a folyamatosan 75 % feletti páratartalomban felerősödött, különösen az érzékeny fajtákon. A lisztharmat fertőzés jelenleg a hajtások 5-15 %-át érinti, de a fertőzés erősödése ennél a betegségnél is várható. A járványos terjedés megakadályozása érdekében felszívódó gombaölő permetezési blokk alkalmazása javasolt. A levéltetű fertőzés most a hajtások 8-10 %-át érinti, a domináns faj a zöld-szürke levéltetű. A vértetű fertőzés stagnál, de a bezáródott lombozat védelmében meglepetést is okozhat a kártevő. Ennek megakadályozása csak felszívódó készítménnyel lehetséges. Az almamoly ültetvényenként változó intenzitással, de folyamatosan rajzik. A csapdázott lepkék száma 15-50db/hét között mozog.

A csonthéjas fák levéltetű fertőzöttsége továbbra is meghatározó jelentőségű, különösen erős a kajszin, a meggyen és a cseresznyén, illetve a szilván a hajtásvégek fertőzöttsége. Emellett folyamatos a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása, de emelkedő tendenciát mutat a cseresznyelégy rajzása is, bár még most sem túl magas a csapdázott legyek száma. Kiemelkedő jelentősége van a viszonylag korai sztigminás levéllikasztó betegségnek, mely most elsősorban a cseresznyén okoz 25-50 %-os levélfertőzést. A sztigmina mellett már fertőz a gyümölcsfertőző monília a terméketlen, a sérült és az egészséges gyümölcsökön egyaránt. A korai fajták érése miatt a védekezési lehetőségek már csak a késői érésű fákra korlátozódik.

Puszpángmoly

A szőlőültetvények levelein az amerikai szőlőkabóca változó erősséggel fertőz, a folyamatosan kelő lárvák zöme L1 fejlettségű, az optimális védekezésre várhatóan 1,5-2 hét múlva kerülhet sor. Az időjárási körülmények egyaránt kedvezőek a lisztharmat és a peronoszpóra fertőzésnek, de a korábbi években feketerothadással sújtott ültetvényekben erre a kórokozóra is oda kell figyelni a védekezéseknél. A tarka szőlőmoly rajzása most szünetel.

A rózsákon egyszerre fertőz a levéltetű, a lisztharmat és a csillagrozsda. A fajták érzékenysége igen eltérő, ezért a fogékony bokrok fertőzöttségének az alakulását kell figyelni.

Megjelent a csapdákban a selyemfényű puszpángmoly, a korábbi évek tapasztalatai alapján elhúzódó lepkerajzás várható. A helyi rajzást feromonos csapda kihelyezésével követhetjük pontosan.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Mikor (ne) vessük a repcét?

2021. augusztus 27. 04:39

A repce vetésidejének megválasztásával nagyon sok, a vegetációs időszakban megoldandó probléma kialakulása már eleve eldől.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.