Június első napjaiban alapvetően csendes nyáreleji időjárás uralkodott hazánkban.
Csapadék csak szórványosan hullott, az éjszakák enyhék voltak, nappal pedig 22-27 C0 körüli hőmérséklet uralkodott, sok napsütéssel. Június 6-tól több hullámban mediterrán légköri frontokkal nedves légtömegek érték el a Kárpát-medencét, és bőséges csapadékkal áztatják a talajt. A növények fejlődése zavartalan, de a betegségek számára is kiválóak az időjárási körülmények.
Az alma- és a körtevarasodás fertőzés terjedése a leveleken és a terméskezdeményeken a hosszantartó nedvességborítás és a folyamatosan 75 % feletti páratartalomban felerősödött, különösen az érzékeny fajtákon. A lisztharmat fertőzés jelenleg a hajtások 5-15 %-át érinti, de a fertőzés erősödése ennél a betegségnél is várható. A járványos terjedés megakadályozása érdekében felszívódó gombaölő permetezési blokk alkalmazása javasolt. A levéltetű fertőzés most a hajtások 8-10 %-át érinti, a domináns faj a zöld-szürke levéltetű. A vértetű fertőzés stagnál, de a bezáródott lombozat védelmében meglepetést is okozhat a kártevő. Ennek megakadályozása csak felszívódó készítménnyel lehetséges. Az almamoly ültetvényenként változó intenzitással, de folyamatosan rajzik. A csapdázott lepkék száma 15-50db/hét között mozog.
A csonthéjas fák levéltetű fertőzöttsége továbbra is meghatározó jelentőségű, különösen erős a kajszin, a meggyen és a cseresznyén, illetve a szilván a hajtásvégek fertőzöttsége. Emellett folyamatos a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása, de emelkedő tendenciát mutat a cseresznyelégy rajzása is, bár még most sem túl magas a csapdázott legyek száma. Kiemelkedő jelentősége van a viszonylag korai sztigminás levéllikasztó betegségnek, mely most elsősorban a cseresznyén okoz 25-50 %-os levélfertőzést. A sztigmina mellett már fertőz a gyümölcsfertőző monília a terméketlen, a sérült és az egészséges gyümölcsökön egyaránt. A korai fajták érése miatt a védekezési lehetőségek már csak a késői érésű fákra korlátozódik.
A szőlőültetvények levelein az amerikai szőlőkabóca változó erősséggel fertőz, a folyamatosan kelő lárvák zöme L1 fejlettségű, az optimális védekezésre várhatóan 1,5-2 hét múlva kerülhet sor. Az időjárási körülmények egyaránt kedvezőek a lisztharmat és a peronoszpóra fertőzésnek, de a korábbi években feketerothadással sújtott ültetvényekben erre a kórokozóra is oda kell figyelni a védekezéseknél. A tarka szőlőmoly rajzása most szünetel.
A rózsákon egyszerre fertőz a levéltetű, a lisztharmat és a csillagrozsda. A fajták érzékenysége igen eltérő, ezért a fogékony bokrok fertőzöttségének az alakulását kell figyelni.
Megjelent a csapdákban a selyemfényű puszpángmoly, a korábbi évek tapasztalatai alapján elhúzódó lepkerajzás várható. A helyi rajzást feromonos csapda kihelyezésével követhetjük pontosan.