Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.
A március utolsó napjait érintő nyárias meleg után kisebb lehűlés következett be az időjárásban, de ez a változás mindössze néhány napig tart csak. Az időjárási front hozott csapadékot is, de érdemleges mennyiség csupán a Dunántúl nyugati-délnyugati tájegységeiben hullott, másutt néhány milliméterrel kellett beérni.
A teljes virágzásban levő almafajtákat és a körtét egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a varasodás. Az aszkospóra szóródás folyamatos és emelkedő mértékű, a napokban lehullott csapadék elősegítette a kórokozó terjedését, ugyanakkor a teljes mértékben áttelelt lisztharmat számára is kedvező az ültetvények jelenlegi mikroklímája.
A kibomlott leveleken itt-ott megfigyelhetők a betegség másodlagos tünetei is a primer (áttelelő), hajtásvégen észlelhető „gyertyás” vesszők mellett.
Úgy tűnik, hogy az almatermésűek baktériumos tűzelhalása (Erwinia amylovora) számára is kedvezően alakulnak a meteorológiai feltételek. A Maryblight program előrejelzése alapján a veszély ++++, mert a növény virágzása, a nedvesség jelenléte és a kialakult 15 °C feletti tartós meleg kedvező körülményeket teremt a járványveszélyes kórokozó számára.
Még nem tömeges a kártevők jelenléte
Kártevők közül még csak a levélpirosító levéltetű szívogat az almafák levelein, de nem tömeges a jelenléte, és a meleg idő előrehaladtával csökkenni fog a károsítása is, ugyanis a többi kártevő elleni védekezés a levéltetű kártételt is mérsékelni fogja.
Az elvirágzott, fagykárt szenvedett kajszin és a többi most virágzó csonthéjason a legnagyobb gondot a virág- és hajtásfertőző monília okozza.
A néhány napos kisebb lehűlés és a nedvességborítás miatt továbbra is kedvezőek a feltételek a fertőzéshez, ezért csak a virágzás idején végrehajtott egy-két felszívódó gombaölő szeres kezelés mérsékelheti számottevően a kárt. Szükség esetén sziromhullás után is folytatni kell a permetezést a betegség ellen.
Az őszibarack tafrinás levélfodrosodás első levéltünetei már megjelentek, de várhatóan újabb fertőzési hullám már nem tud kialakulni a hőmérséklet emelkedése ugyanis megakadályozza ezt.
A virágzó szabadföldi szamóca idősebb levelein sok a mikoszferellás levélfoltosság, a kórokozó ugyanis már +5 °C felett képes megfertőzni a fiatal leveleket. Most még megelőzhető a fiatal levelek megbetegedése.
A rózsa levéltetű folyamatosan fertőzi a rózsa hajtáscsúcsait, tehát el kell kezdeni a kártevő elleni védekezést, de egyúttal célszerű a rózsa lisztharmata és a csillagrozsda ellen is kezelni a rózsát.