Növényvédelmi előrejelzés

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.

A március utolsó napjait érintő nyárias meleg után kisebb lehűlés következett be az időjárásban, de ez a változás mindössze néhány napig tart csak. Az időjárási front hozott csapadékot is, de érdemleges mennyiség csupán a Dunántúl nyugati-délnyugati tájegységeiben hullott, másutt néhány milliméterrel kellett beérni.

A teljes virágzásban levő almafajtákat és a körtét egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a varasodás. Az aszkospóra szóródás folyamatos és emelkedő mértékű, a napokban lehullott csapadék elősegítette a kórokozó terjedését, ugyanakkor a teljes mértékben áttelelt lisztharmat számára is kedvező az ültetvények jelenlegi mikroklímája.

A kibomlott leveleken itt-ott megfigyelhetők a betegség másodlagos tünetei is a primer (áttelelő), hajtásvégen észlelhető „gyertyás” vesszők mellett.

Lisztharmat primer és szekunder tünet almán
Lisztharmat primer és szekunder tünet almán

Úgy tűnik, hogy az almatermésűek baktériumos tűzelhalása (Erwinia amylovora) számára is kedvezően alakulnak a meteorológiai feltételek. A Maryblight program előrejelzése alapján a veszély ++++, mert a növény virágzása, a nedvesség jelenléte és a kialakult 15 °C feletti tartós meleg kedvező körülményeket teremt a járványveszélyes kórokozó számára.

Még nem tömeges a kártevők jelenléte

Kártevők közül még csak a levélpirosító levéltetű szívogat az almafák levelein, de nem tömeges a jelenléte, és a meleg idő előrehaladtával csökkenni fog a károsítása is, ugyanis a többi kártevő elleni védekezés a levéltetű kártételt is mérsékelni fogja.

Az elvirágzott, fagykárt szenvedett kajszin és a többi most virágzó csonthéjason a legnagyobb gondot a virág- és hajtásfertőző monília okozza.

Baktériumos tűzelhalás tünete almán
Baktériumos tűzelhalás tünete almán

A néhány napos kisebb lehűlés és a nedvességborítás miatt továbbra is kedvezőek a feltételek a fertőzéshez, ezért csak a virágzás idején végrehajtott egy-két felszívódó gombaölő szeres kezelés mérsékelheti számottevően a kárt. Szükség esetén sziromhullás után is folytatni kell a permetezést a betegség ellen.

Az őszibarack tafrinás levélfodrosodás első levéltünetei már megjelentek, de várhatóan újabb fertőzési hullám már nem tud kialakulni a hőmérséklet emelkedése ugyanis megakadályozza ezt.

A virágzó szabadföldi szamóca idősebb levelein sok a mikoszferellás levélfoltosság, a kórokozó ugyanis már +5 °C felett képes megfertőzni a fiatal leveleket. Most még megelőzhető a fiatal levelek megbetegedése.

Mikoszferellás levélfoltosság szamócán
Mikoszferellás levélfoltosság szamócán

A rózsa levéltetű folyamatosan fertőzi a rózsa hajtáscsúcsait, tehát el kell kezdeni a kártevő elleni védekezést, de egyúttal célszerű a rózsa lisztharmata és a csillagrozsda ellen is kezelni a rózsát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Nagyot drágult a sárgarépa és a petrezselyem - Zöldség- és gyümölcsárak a nagybani piacról

2018. október 23. 11:42

A hazai tisztított dió 3150 forint/kilogramm áron szerepelt a vizsgált heti kínálatban, a szelídgesztenyét az előző hetivel azonos áron kínálták (1000 forint/kilogramm).

Így számolják ki előre a pontos almatermést

2023. szeptember 10. 15:10

Az egyes fákra vonatkozó becslések alapján a teljes régió hozamát lehet megbecsülni extrapolációval.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.